Ne si zatiskati oči pred dolgovi

Kdor se je znašel v finančnih težavah, naj si pred njimi ne zatiska oči, ampak naj poišče pomoč in naredi reševalni načrt, je glavno sporočilo knjižice Težave z odplačevanjem kredita, ki so jo izdali v Zvezi potrošnikov Slovenije.

V knjižici Težave z odplačevanjem kredita so navedeni tudi kontakti različnih organizacij, ki lahko pomagajo potrošnikom v finančni stiski.

Kranj – V Zvezi potrošnikov Slovenije so v okviru izvajanja javne službe obveščanja in izobraževanja potrošnikov pripravili knjižico Težave z odplačevanjem kredita. Knjižica je namenjena vsem, ki so preobremenjeni s krediti in drugimi dolgovi in ne vedo, kako jih bodo poplačali, zaradi zadolženosti pa nimajo dovolj denarja za sprotno življenje in so nenehno v stresu. Glavno sporočilo knjižice je v tem, da je ne glede na vzrok finančnih težav najpomembnejše, da si potrošnik pred njimi ne zatiska oči, ampak poišče pomoč in pripravi reševalni načrt.

Pet korakov za izhod iz zadolženosti

V Zvezi potrošnikom svetujejo vsem, ki so se znašli v primežu zadolženosti, pet korakov. Najprej naj naredijo seznam svojih dolgov in jih glede odplačevanja razvrstijo po pomembnosti. Najpomembnejši so stanovanjski kredit (posledica je lahko izguba doma), računi za tekoče stroške (posledica je odklop vode, elektrike ali ogrevanja) in dolgovi, za katere so že izdani predlogi oziroma sklepi za izvršbo. Vse ostale dolgove naj razporedijo glede na višino obrestne mere, saj je smiselno najprej poplačati tiste z višjo obrestno mero. V drugem koraku naj pregledajo svoje finančno stanje: upoštevajo vse prihodke in premoženje, ki ga imajo sami in njihovi družinski člani, pa tudi vse stroške na mesečni in letni ravni. Če je prodaja premoženja neizogibna za poplačilo dolgov, je bolje, da to storijo dolžniki sami kot upniki. V tretjem koraku naj izdelajo časovni načrt za odplačilo dolgov, izračunajo, koliko dolga bi lahko odplačali na mesec in v kolikšnem času bi ga lahko poplačali v celoti, pripravijo gospodinjski proračun za naslednje leto, spremljajo svoje prihodke in izdatke, ... V četrtem koraku naj predlagajo upnikom reprogramiranje kredita, moratorij na odplačevanje ali konsolidacijo, v petem koraku pa naj čim prej vzpostavijo stik z upniki. V zvezi potrošnikov ob tem še opozarjajo: kdor je zabredel v dolgove, naj za odplačilo ne najame novega kredita.

Vsi nakupi niso nujno potrebni

»Kredit in drugi dolgovi prinašajo tveganje za posameznika in njegovo družinsko okolje, zato je pomembno, da potrošnik pred odločitvijo za zadolžitev dobro preuči morebitne nevarnosti in premisli, ali je načrtovani nakup res potreben,« pravi Alina Meško iz Zveze potrošnikov Slovenije. V praksi se pogosto izkaže, da vsi nakupi, ki pahnejo potrošnike v prezadolženost, niso nujno potrebni. »Najpogostejši razlog zadolževanja, ki se spremeni v prezadolženost, je nakup avtomobila na lizing,« ugotavlja Alenka Hebar Lavrič iz Preloma, inštituta za družinsko terapijo, svetovanje in izobraževanje.