Naslovnica novega priročnika, ki ga prodajamo tudi na Gorenjskem glasu

Naravno varstvo vrtnin

Priznana strokovnjakinja za zelenjadarstvo in okrasne rastline Miša Pušenjak je avtorica novega priročnika Naravno varstvo vrtnin. Prvi del priročnika je namenjen zaščiti oziroma krepitvi rastlin ter preprečevanju njihovih bolezni, drugi del pa obravnava naravno varstvo vrtnin.

Ljubljana – »Zaradi čedalje večjih klimatskih sprememb, predvsem pa zaradi naše pretirane želje po več in več, je tudi na vrtovih vedno več težav. Hočemo imeti največjo bučo, najlepši radič, najzgodnejši paradižnik. To pa pomeni prehitre setve in sajenje, preveč gnojenja in zmedo v naravi. Prvi korak k bolj zdravi doma pridelani hrani je odločitev, da bo vse, kar bomo z vrta prinesli v svojo kuhinjo, zdravo in dobro. Zato ni varstvo rastlin tisto, ki od nas zahteva največ znanja, ampak bomo naredili vse, da potrebe po varstvu sploh ne bo.« Takole bralce, vrtičkarje v uvodu nagovori Miša Pušenjak, upoštevajoč dejstvo, da je bolje preprečevati, kakor škropiti. Priročnik je izšel pri Založbi Kmečki glas, zajema 224 strani. Razdeljen je na dve poglavitni temi, prvi del je namenjen zaščiti oziroma krepitvi rastlin ter preprečevanju njihovih bolezni, drugi del pa obravnava naravno varstvo vrtnin. »Če boste pazljivo prebrali in, kolikor je le mogoče, upoštevali vse, kar je zapisano v prvem delu knjige, drugega skoraj ne boste potrebovali. Izjema bodo le vlažna in ne prevroča poletja,« svetuje Pušenjakova.

Med osnovne zaščitne ukrepe, ki jih Miša Pušenjak posebej omeni, sodijo gnojenje (skrb za ohranjevanje življenja v zemlji), kolobar, prava opravila v pravem času (ohranjanje strukture zemlje), zdravo seme in zdrave sadike, dobra in pravilna setev, izbira sort, skrb za ohranitev naravnih sovražnikov (ptic, žab, ježkov, pikapolonic, čebel, čmrljev ...), biodinamika, luna, mešani posevki ... Ko se težave že pojavijo, so pomembni predvsem napotki za izdelavo domačih pripravkov oziroma nakup ekoloških in biotičnih pripravkov ter biostimulatorjev, ustreznih za posamezne družine vrtnin. V knjigi boste našli premišljeno načrtovane odgovore na vsa vprašanja o težavah, ki vas pestijo na vrtu. In še nekaj iztočnic iz priročnika: ali veste, da polžem onemogočimo gibanje tako, da okrog gredic ali rastlin nasujemo kameno moko, žagovino, apneno moko ali kremenčev pesek; da zastirka z listi paradižnika odganja škodljive gosenice metulje in bolhače s kapusnic; da mravlje ne marajo vonja po meti; da zalivanje, škropljenje in gnojenje z morskimi algami pomaga rastlinam hitro zaceliti rane po poškodbah zaradi toče, suše in škodljivcev; da nadležnega slaka, ki se ovija po malinah, fižolu in drugih rastlinah, ne smemo puliti, ker se potem še bolj razraste?