Dvomi o izbranem izvajalcu gradnje

V Delavski svetovalnici opozarjajo, da je turško podjetje oddalo sumljivo nizko ponudbo za izgradnjo vzhodne cevi predora Karavanke. Hude kršitve pravic delavcev in smrtni primeri na deloviščih?

V Delavski svetovalnici opozarjajo, da Slovenija še vedno podpira politiko najnižjih cen pri javnih naročilih. Izbrani ponudnik je pri merilu »cena« dosegel maksimalnih 95 točk, medtem ko je pri štirih merilih za kakovost dosegel zgolj 0,5 točke, kar je najnižja ocenjena vrednost pri kandidatih. Kljub temu je skupaj zbral 19,42 točke več od najbližjega ponudnika.

Kranj – Delavska svetovalnica je na vlado in Dars naslovila poziv, naj prekličejo odločitev o izboru ponudnika za izgradnjo vzhodne cevi avtocestnega predora Karavanke. Kot najugodnejši ponudnik je bilo izbrano turško podjetje Cengiz Insaat, in sicer za 89,3 milijona evrov. Ponudba je bila daleč najnižja od vseh devetih prejetih na razpis, druge so se gibale med 104 in 140 milijonov evrov.

V Delavski svetovalnici so v pozivu zapisali, da je turško podjetje po navedbah strokovne javnosti oddalo sumljivo nizko ponudbo. Poleg tega naj bi si bilo podjetje po navedbah različnih virov zelo blizu z avtoritarnim režimom turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana, so zapisali.

Posebej pa so v Delavski svetovalnici opozorili na problematiko delavskih pravic, saj naj bi – glede na javno objavljene navedbe v nekaterih turških medijih – na gradbiščih omenjenega podjetja prihajalo do posebno hudih kršitvah pravic delavcev in smrtnih primerov delavcev. Po ugotovitvah turškega preiskovalnega novinarja naj bi pri gradnji letališča v Istanbulu »oblasti prikrile več kot štiristo smrti gradbenih delavcev«. Delavci naj bi gradbišče opisali kot pokopališče, na gradbišču naj ne bi bilo nobenih mehanizmov varnosti, na osnovi novinarskih ugotovitev opozarjajo v Delavski svetovalnici. Turške oblasti naj bi potrdile smrt »le« 27 delavcev pri gradnji omenjenega letališča.

Po pisanju Dnevnika je turško podjetje gradilo tudi avtocesto v Bosni in Hercegovini, turški delavci naj bi delali v ostrem tempu, v dvanajsturnih izmenah, brez počitka in tudi med prazniki. Nastanjeni so bili v posebnem kontejnerskem naselju, ki ga je podjetje zgradilo neposredno ob gradbišču, tako da tudi »izgub« časa in denarja s prevozi delavcev ni bilo, piše Dnevnik.

V Delavski svetovalnici zato opozarjajo, da je pomembno načelo Zakona o javnem naročanju tudi socialno načelo. Javno naročanje mora biti socialno odgovorno, izbrani ponudniki pa morajo spoštovati najvišje standarde delavskih pravic, ki veljajo v Republiki Sloveniji, so zapisali.

Odločitev o izboru izvajalca del za gradnjo druge cevi predora sicer še ni pravnomočna, saj še traja pritožbeni rok. Prav zato na Darsu zadeve v tej fazi ne želijo komentirati.