Napad na praško pomlad

Enote Sovjetske zveze, Nemške demokratične republike, Poljske, Madžarske in Bolgarije so 20. avgusta leta 1968 vdrle v takratno Češkoslovaško in zatrle praško pomlad. Naslednji dan je sovjetski veleposlanik v Pragi obiskal predsednika Ludvika Svobodo in mu sporočil, da se je pet držav odločilo izpolniti svojo »internacionalistično dolžnost« in da pošiljajo čete, da bi preprečile kontrarevolucijo.

Opozicija je na Češkoslovaškem v šestdesetih letih nastala znotraj partije in tudi nosila glavno breme reformnih procesov. Množično demokratično gibanje, ki se je v podporo reformnim težnjam razvilo spomladi in poleti leta 1968, pa je vrglo na površje tudi težnje po večstrankarskem sistemu. Te so prišle zlasti do izraza pri intelektualni opoziciji, ki ni bila neposredno vezana na partijske forume. Svoje zahteve je izrazila v izjavi Razglas 2000 besed.

Reformnim procesom je dala težo šele množična podpora javnega mnenja, ki je spontano začela naraščati po januarski zamenjavi Antonina Novotnyja z Aleksandrom Dubčkom na funkciji sekretarja CK KPČ. Ker so ljudje reformo vzeli za svojo, se je sprostilo zlasti izražanje javnega mnenja. Pod vprašaj je bilo postavljeno praktično vse: od enostranske ekonomske vezave na Sovjetsko zvezo in dajanja velike pomoči raznim osvobodilnim gibanjem po svetu do zunanjepolitičnih vprašanj.

Po ostrih napadih drugih držav iz bloka zaradi »revizionizma« so nekateri celo zahtevali izstop iz Varšavskega pakta in nevtralnost. Ost javne kritike je bila naperjena proti preteklosti, zlasti stalinističnim procesom, kar je bilo povezano z zahtevami po rehabilitaciji. Celotna podoba političnega življenja v prvi polovici leta 1968 kaže, da je prišlo do sozvočja tako reformnih teženj znotraj KPČ kot želje ljudi po demokratizaciji sistema.

Po nastopu vojske »bratskih držav« je proces »normalizacije« potekal hitro in učinkovito. S kadrovskimi spremembami je bila partija očiščena reformistov. Do leta 1970 jo je morala zapustiti več kot tretjina članov. Vodstvo reformistov je bilo premeščeno na fizična ali druga slabo plačana delovna mesta. »Normalizacija« je znova uvedla politično preganjanje, cenzuro tiska, centralizacijo na vseh področjih, ponovno kopiranje sovjetskega vzora.

Šele spremembe v Sovjetski zvezi so tudi na Češkoslovaškem omogočile uvedbo večstrankarskega sistema in drugih sprememb. Ta tako imenovana druga praška pomlad pa ni bila reformno pripravljena tako kot prva, pač pa – tako kot drugje na vzhodu – posledica množičnega izbruha nezadovoljstva v razkrajajočem se vzhodnoevropskem socialističnem sistemu.

Pregovori in reki

Bengalski pregovor: Božje ime je večje od boga.

Korejski pregovor: Budov obraz je odvisen od kiparja.

Finski pregovor: Ti le začni bogateti, naprej bo šlo samo.

Angleški pregovor: Bogataševe madeže skrije denar.

Smeh ni greh

Možak gre na obisku pri prijateljih v še nedokončani hiši po stopnicah na stranišče. Ker ni luči, gostitelj zakliče za njim: »Potrebuješ luč?«

»Ne, sem že na tleh ...«

Ko se mož vrača s popivanja ponoči domov, glasno razmišlja: »Najraje bi se spremenil v miško ...«

»Da vas ne bi domači videli,« se oglasi soseda.