V galeriji Jakopičevega sprehajališča je na ogled več kot sto detajlov z bolj ali manj znanih umetnin. / Foto: Igor Kavčič

Sprehajališče umetnin

Na Jakopičevem sprehajališču v ljubljanskem Parku Tivoli je na ogled fotografska razstava detajlov umetnin iz zbirke Narodne galerije.

Ljubljana – Razstava, ki je nastala v sodelovanju med Narodno galerijo in Turizmom Ljubljana, je posvečena stoletnici Narodne galerije in je eden od številnih dogodkov v sklopu praznovanja častitljivega jubileja. Za rojstni datum Društva Narodna galerija velja 18. september 1918, ko je bil sklican ustanovni občni zbor. Začelo se je brez umetnostnega fonda in brez razstavnih prostorov. Narodna ozaveščenost je pripomogla k oblikovanju ustanove, ki je prevzela mestno umetnostno zbirko in jo, dopolnjeno s prvimi nakupi, marca 1920 slovesno odprla v ljubljanski Kresiji. Novembra 1925 je društvo dobilo v uporabo večji del prostorov v Narodnem domu, prva stalna razstava je bila postavljena leta 1933. Društvo Narodna galerija so avgusta 1945 z državnim dekretom razpustili, 1. junija 1946 pa je bila z državno uredbo ustanovljena Narodna galerija kot državna ustanova. Leta 1994 je bilo dograjeno novo krilo Narodne galerije, leta 2001 še steklena avla, ki je povezala oba obstoječa dela, sledila je celovita prenova najstarejšega dela, ki se je zaključila z odprtjem nove stalne zbirke v začetku leta 2016.

Narodna galerija s stoletno tradicijo utrjuje položaj najodličnejše slovenske kulturne institucije za likovno umetnost minulih obdobij in je zakladnica slovenske likovne umetnosti. Poletje, Kofetarica, Pred lovom, Macesen, Sejalec so le nekatere od najbolj priljubljenih umetnin v novi stalni zbirki, ki vključuje več kot šeststo umetnin od srednjega veka do konca dvajsetega stoletja. Na Jakopičevem sprehajališču so razstavljeni detajli umetnin iz njene stalne zbirke, med drugim slikarjev Jožefa Tominca, Franca Kavčiča, Matevža Langusa, Jurija Šubica, Mihaela Stroja, Ivana Vavpotiča, Ivane Kobilce, Zorana Mušiča, Ivana Groharja, Mateja Sternena, Riharda Jakopiča, Matija Jame, Jožefa Petkovška, Ferda Vesela …