Predstavniki gospodarstva in delodajalcev so kritični do predlogov davčnih sprememb, ki so zapisani v novi koalicijski pogodbi. / Foto: Gorazd Kavčič

Brez gospodarstva ni sociale

Tako enotno pravijo gospodarstveniki in podjetniki, ki pozivajo vlado v nastajanju, naj na novo premisli načrtovane ukrepe in njihov terminski plan.

Ljubljana – Gospodarstveniki in podjetniki so se ta teden zelo kritično odzvali na spremembe davčne politike, predvsem pa na predlog vključitve kapitalskih dobičkov v osnovo za odmero dohodnine, ki so zapisane v koalicijski pogodbi bodoče vlade Marjana Šarca, ki jo podpira tudi Levica. Na vrh države so se najprej z javnim pismom obrnili v Klubu slovenskih podjetnikov, ki ga vodi Marjan Batagelj, v torek pa so nasprotovanje ciljem, zapisanim v novi koalicijski pogodbi, izrazila tudi vodstva gospodarske, obrtne in trgovinske zbornice ter dveh delodajalskih organizacij. »Ocenjujemo, da je treba vse cilje skrbno preučiti v širšem kontekstu finančne vzdržnosti in preveriti, kako vplivajo na gospodarstvo, zato pozivamo vse koalicijske partnerje, da skupaj pregledamo posamezne vsebine koalicijske pogodbe in ocenimo, kaj je prioriteta, in določimo terminski plan,« je na novinarski konferenci v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije v Ljubljani pozval njen predsednik Boštjan Gorjup. Kot je ob tem ocenil, je koalicijska pogodba »zelo načelna, ko gre za predloge, kako izboljšati poslovno okolje, in zelo konkretna, ko gre za predloge višjega socialnega standarda, ki bo zahteval dodatne davčne zajeme«.

Koalicijska pogodba obljublja postopno povečanje sredstev za zdravje, kulturo, pokojnine in minimalne plače, spremembe kolektivne pogodbe za javni sektor, dvig socialne pomoči, kar si želimo vsi, ugotavlja Gorjup, a v isti sapi opozarja, da v mednarodnih razmerah za gospodarstvo ni sprejemljivo, da bi se zaveze realizirale v hitrem obdobju brez sistematičnega pregleda, kaj je finančno vzdržno. Ob tem je poudaril, da je gospodarstvo v zadnjih letih opravilo domačo nalogo, znalo je izkoristiti ugodne mednarodne okoliščine, zmanjšalo brezposelnost, bistveno povečalo prihodke, izvoz ter plačevanje prispevkov in davkov v državni proračun. To pa nas ne sme uspavati, je dodal in opozoril, da se rast BDP že zmanjšuje, zaradi trgovinskih sporov in drugih tveganj pa se poslabšujejo tudi mednarodne razmere.

»Brez dobro urejenega gospodarstva ne more biti sociale,« je poudaril predsednik Obrtne zbornice Slovenije Branko in spomnil, da so v zbornici že takoj začeli opozarjati, da koalicijska pogodba za podjetnike in obrtnike ni dobra, predvsem zaradi dvigovanja prispevkov in davkov. V zbornici že ves čas pozivajo k zmanjšanju prispevkov na plače, ki so v Sloveniji med najvišjimi. »Ne želimo, da bi s tem pridobili delodajalci, ampak želimo, da se znižajo na način, da dobijo delavci višje plače,« je razložil. Tudi vse politične stranke so pred volitvami obljubljale boljše pogoje za gospodarstvo, znižanje prispevkov in odpravo birokratskih ovir, koalicijska pogodba pa zdaj bolj nakazuje dodatno omejevanje gospodarstva, je prepričan. »Izredno presenečeni, da ne rečem jezni, pa smo bili, ko je prvi mož Levice izjavil, da je takšen podjetnik, kot je Akrapovič, ki je začel iz nič, danes pa ima veliko mednarodno podjetje, davčni utajevalec. A ni to problem, problem je, ker je s tem mislil, da smo vsi obrtniki in podjetniki davčni utajevalci. Da je mera polna, je na drugi strani poslanec Levice, ki bi bila podpornik novi koaliciji, izjavil, da je treba nacionalizirati,« je poudaril Meh in pristavil, da ne želijo rušiti nove vlade, se pa ne strinjajo z Levico, vlado v nastajanju pa pozivajo, naj spremeni koalicijsko pogodbo.

Nad izjavami politikov so razočarani tudi mali podjetniki, je pojasnil predsednik Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Drago Delalut, ki je koalicijsko pogodbo označil za katastrofo in novo vlado pozval, da koalicijsko pogodbo spremeni tako, da bo spodbujala podjetništvo in obrt. Da koalicijska pogodba prinaša škodljive in nepopravljive posledice za gospodarstvo, brez katerega pa ni blaginje, je prepričan tudi Združenja delodajalcev Slovenije Marjan Trobiš. Zaskrbljeni pa so tudi v Trgovinski zbornici Slovenije. Njena predsednica Mariča Lah, ki je opozorila še na padanje zaupanja potrošnikov in na razmeroma nizko kupno moč v Sloveniji, tako ocenjuje, da bo vlada, če se bo želela obdržati čim dlje, ne glede na status Levice prisiljena njene zahteve spoštovati, kar je »na določenih točkah zelo, zelo nevarna zgodba«.