Aljažev stolp so v sredo pripeljali na Jesenice, kjer ga bodo dva tedna obnavljali v delavnici podjetja KOV.

Aljažev stolp je na Jesenicah

Aljažev stolp obnavljajo v kovinarski delavnici podjetja KOV na Jesenicah. Dela naj bi trajala dva tedna, v začetku oktobra pa naj bi stolp znova vrnili na vrh Triglava.

Jesenice – V sredo okrog desete ure dopoldne so Aljažev stolp, slovenski nacionalni ponos, iz Ljubljane znova pripeljali na Gorenjsko, na Jesenice. Naslednja dva tedna ga bodo obnavljali v jeseniškem podjetju KOV. Kot je povedal direktor podjetja Vojo Jovičić, je pripravljen natančen izvedbeni elaborat prenove stolpa, ki so ga izdelali v sodelovanju z Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije oziroma Restavratorskim centrom. Stolp bodo speskali s sodo in tako odstranili stare premaze in rjo, zatem nanesli temeljni premaz in nato še končni premaz. Stolp bo ostal sive barve, po projektu naj bi uporabili sivo barvo z barvne lestvice RAL 7042. V sklopu del bodo obnovili tudi odprtine oziroma okna na stolpu, ki bodo po novem na mestu, kjer so bila prvotno, torej na stojni višini. Nova pa bo kapa stolpa, ki je zaradi udara strel in poškodb zaradi cepinov tudi najbolj uničena. Mojstri iz podjetja KOV, med katerimi so tudi planinski zanesenjaki in gorski reševalci, bodo poskrbeli tudi za gradbena dela na vrhu Triglava in za montažo stolpa in njegovo pričvrstitev. Po novem naj bi bil pritrjen s štirimi sidri (doslej je bil s tremi).

Obnovo bodo ves čas spremljali strokovnjaki Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije in Restavratorskega centra, posneli pa naj bi tudi film o obnovi.

»Za naše podjetje je to izjemna promocija, v čast nam je, da lahko sodelujemo pri obnovi stolpa, ki je slovenski nacionalni simbol. Potrudili se bomo, da ga bomo strokovno obnovili in vrnili nazaj na vrh Triglava takšnega, kot je bil, ko ga je tja postavil Jakob Aljaž pred 123 leti,« je povedal direktor podjetja KOV Vojo Jovičić. Kot je dodal, ljudje zelo čustveno reagirajo, ko vidijo stolp; ko so ga s tovornjakom peljali v Ljubljano, so ga fotografirali z balkonov, mnogi se ga želijo dotakniti. Eden od sodelavcev podjetja KOV nam je tako dejal, da je bil na Triglavu že 51-krat, zdaj pa se bo stolpa dotaknil 52-ič, tokrat v delavnici ...

Obnova stolpa naj bi trajala približno dva tedna, po terminskem planu pa naj bi ga na vrh Triglava s helikopterjem znova odpeljali enkrat med 8. in 12. oktobrom. Obnova naj bi stala okrog 50 tisoč evrov, od tega sama obnovitvena dela nekaj manj kot 34 tisoč evrov.