Čistilna naprava v Trbojah dobiva končne obrise. / Foto: Gorazd Kavčič

Pozno jeseni v poskusni zagon

Gradnja čistilne naprave v Trbojah gre h koncu. Upajo, da jo bodo lahko ob koncu oktobra že poskusno zagnali. Obenem gradijo tudi kanalizacijo za vasi Trboje in Žerjavka, kar naj bi bilo povsem končano prihodnje leto, med prvimi pa se bodo lahko na čistilno napravo priključevali prebivalci Vogelj.

Na kanalizacijo in čistilno napravo naj bi se v prihodnje priklopilo 648 gospodinjstev na južnem delu občine Šenčur, in sicer v Prebačevem 129, Trbojah 176, na Žerjavki 19, v Vogljah 179 in v Voklem 145.

Naložba v kanalizacijo je vredna 5,4 milijona evrov, v čistilno napravo pa 2,7 milijona.

Šenčur – Vrednost kanalizacije v južnem delu občine Šenčur je okoli 5,4 milijona evrov, v ta znesek pa je vključeno tudi urejanje vodovoda, meteorne kanalizacije in javne razsvetljave. Povsod, kjer gradijo kanalizacijo, bodo uredili tudi ceste, po besedah župana Cirila Kozjeka mora biti nanje do zime položen vsaj grobi asfalt. Sicer pa dela intenzivno potekajo, zaradi gradnje je zaprta tudi glavna cesta Kranj–Smlednik čez Trboje, obvoz pa po desnem bregu Save čez Mavčiče. Gradijo tudi cesto od Trboj do čistilne naprave, trenutno pa je odprtih pet ulic, kjer polagajo kanale, še dodaja župan in ob tem omeni, da nekateri ne upoštevajo cestnih zapor, kar moti gradnjo, ki bi jo radi končali po terminskem planu.

Gradnja kanalizacije in čistilne naprave sta največji naložbi v občini, ki pa letos še ne bosta povsem končani. Čistilna naprava (njena vrednost je 2,7 milijona evrov) naj bi poskusno obratovala do konca septembra prihodnje leto, drugo leto naj bi končali tudi kanalizacijo v Trbojah in Žerjavki, nato pa bi nadaljevali z Voklim in Prebačevim in naselja na južnem delu dokončali do leta 2021, ko naj bi bilo odvajanje odpadnih voda končno urejeno po vsej občini. Severni del je dokončan tudi po zaslugi sofinanciranja iz Evropske unije, za južni del za zdaj denarja iz evropskih virov ni, zanj sicer Občina Šenčur kandidira skupaj s kranjsko mestno občino. Slednja naj bi prispevala tudi del sredstev za čistilno napravo (dobrih 39 odstotkov), z njo in Občino Medvode se dogovarjajo tudi za sofinanciranje magistralnega vodovoda.

Če sofinanciranja ne bo, se bo občina zadolžila. »Za zdaj zadolževanja za naše projekte še ni, je pa s proračunom predvideno, da se zadolžimo za 1,5 milijona evrov. Vendar pa tečejo vse aktivnosti, da nam tega ne bi bilo treba,« je dejal župan Kozjek. Poleg tega, da čakajo na odločitev v zvezi z morebitnim evropskim financiranjem, nameravajo prodati tudi štiri hektarje zemljišča.

V tem sklopu so poleg Trboj in Žerjavke zgradili tudi povezovalni kanal Voglje–Trboje, z dodatnim črpališčem bo prebivalcem tega kraja, kjer je bila kanalizacija zgrajena že pred nekaj leti, omogočen priklop. Kakšen bo komunalni prispevek za občane, ki bodo na novo dobili urejeno odvajanje odpadnih voda? Župan pravi, da ga bodo odmerili po enaki metodologiji, ki je veljala za naselja na severu občine.