Na Fakulteti za organizacijske vede Univerze v Mariboru so pretekli četrtek zaznamovali šestdesetletnico razvoja organizacijskih ved v Kranju. / Foto: Primož Pičulin

Uspešni pri prenosu znanja

S slavnostno akademijo so pretekli četrtek zaznamovali šestdesetletnico razvoja organizacijskih znanosti na Fakulteti za organizacijske vede (FOV) Univerze v Mariboru.

Kranj – Na fakulteti za organizacijske vede, ki od leta 1958 deluje kot dislocirana enota Univerze v Mariboru v Kranju, so doslej na karierno pot pospremili že več kot dvajset tisoč diplomantov. Kot so poudarili na prireditvi ob jubileju, so njeno zgodovino pisali mnogi posamezniki, ki so danes motor tako gospodarstva kot javnega sektorja. Fakulteta je od svojih začetkov prepoznavna po izjemni vpetosti v okolje ter sodelovanju z gospodarstvom in negospodarstvom.

»Fakulteta že ves čas uspešno izpolnjuje svoje poslanstvo tako na pedagoškem kot raziskovalnem področju,« je poudaril rektor Univerze v Mariboru Zdravko Kačič in dodal, da so znanja, ki jih je mogoče pridobiti na fakulteti za organizacijske vede, danes, ko se soočamo z izzivi prihodnosti, ki jih prinašajo industrija 4.0, peta generacija komunikacijskih omrežij in umetna inteligenca, še bolj pomembna. »Tu vidim veliko priložnost za fakulteto, da še obogati svojo dejavnost.« Kot je dodal, so v preteklih letih odlično opravili še eno pomembno poslanstvo, to je prenos znanja v okolje. Optimističen je tudi glede nadaljnjega razvoja fakultete. Po besedah dekana FOV Iztoka Podbregarja je fakulteta pustila pomemben pečat v slovenskem prostoru pri razvoju kadrov na področju organizacijskih ved za potrebe tako gospodarstva kot javne uprave in nevladnega sektorja. »Znanje in kompetence, pridobljene na fakulteti za organizacijske vede, so vpete praktično v vsako organizacijo v Sloveniji in tudi širše v mednarodnem prostoru.« Poudaril je še, da je fakulteta ponudila marsikatero ustrezno organizacijsko rešitev, ki je pomenila pomemben premik v razvoju naše družbe, predvsem pri iskanju prave povezanosti med gospodarstvom in visokim šolstvom. »Naši temelji predstavljajo bogato popotnico za nadaljnji razvoj organizacijskih ved,« je sklenil svoj nagovor. Kranjski župan Boštjan Trilar pa je v ospredje postavil pozitiven vpliv fakultete na mesto Kranj. »Izobrazba in znanje ključno vplivata na družbo; spodbujata umetnost in kulturo, dvigata občutek za socialo in s tem ključno vplivata na klimo v družbi.« Vpliv vsega tega se po njegovem kaže v novih zgradbah, urejeni prometni infrastrukturi in novih delovnih mestih. »To znate na fakulteti zelo dobro promovirati in pritegniti študente,« je poudaril Trilar, tudi sam njihov nekdanji študent, ki verjame, da je tudi nova digitalna družba pisana na kožo organizacijskim vedam.

Ob tej priložnosti so se na stojnicah pred fakulteto predstavili tudi člani kampusa E-Zlato polje, v katerega so se poleg FOV povezale tudi druge predvsem izobraževalne institucije iz lokalnega okolja. »Kampus E-Zlato polje deluje v smeri iskanja skupnih sinergij, trajnostnega razvoja lokalnega okolja, prepletanja idej in izvedbe skupnih projektov,« so poudarili na fakulteti.