Skrita odgovornost

Jeseničane je prejšnjo sredo pričakal nenavaden prizor: policisti in inšpektorji so »obkolili« ekološke otoke, odpadke iz zabojnikov stresli na tla in začeli podrobno pregledovati vsebino ... Marsikateri mimoidoči občan je dvignil obrvi: Kaj iščejo? Sledove zločina? Bognedaj – truplo?!

K sreči je bil razlog manj krvav, a še zmeraj – umazan ... V sklopu akcije Očistimo Slovenijo so namreč opravljali nadzor ekoloških otokov, s čimer so skušali ugotoviti, kako vestni so Jeseničani pri ločevanju odpadkov. In v zabojnikih so odkrili marsikaj ...

Najslabše je bilo stanje v zabojnikih za embalažo. V njih so našli najrazličnejše odpadke, ki tja ne sodijo: od otroških igral iz trde plastike do otroških plenic, ostankov hrane, napol polnih plastenk sladkih pijač, oblačil, škatel za jajca ... Nekdo je v zabojnik za embalažo odvrgel pesek za hrčka in okrasne kamenčke, dno nekega drugega zabojnika za embalažo je bilo prekrito s plenicami za odrasle. Ugotovili so tudi, da mnogi občani biološke odpadke odložijo v nerazgradljivih plastičnih vrečkah, ob nekaterih zabojnikih se kopičijo kosovni odpadki, ponekod so okoli eko otokov raztreseni biološki odpadki in zeleni odrez. Posebej problematični so ekološki otoki v okolici večstanovanjskih objektov. Tam je v množici stanovalcev odgovornost skrita in marsikdo se enostavno požvižga na pravila ločevanja. A takšno nepravilno odlaganje ni pošteno do tistih, ki se trudijo in vestno ločujejo odpadke. Poleg tega napačno ločeni odpadki povzročijo kopico težav sodelavcem javnih komunalnih podjetij, ki morajo delovnik preživeti ob brskanju po razpadajočih smrdečih odpadkih, ki se jih nekomu ni ljubilo pravilno ločiti.

Je pa takšna malomarnost lahko tudi kaznovana. Globa za neustrezno ločevanje odpadkov znaša 400 evrov. A kako sploh odkriti prekrškarje? Policisti in inšpektorji so v akciji uporabili skorajda forenzične metode. Natančno brskanje po vsebini nepravilno odloženih vrečk ni razkrilo le življenjskih navad in socialnega statusa družin, temveč je dalo tudi povsem konkretne podatke o kršiteljih. V vrečkah so namreč našli imena kršiteljev z naslovi vred: na računu za dostavo hrane, na položnici, pogodbi, ovojnici, ki so jih prav tako brezvestno pustili v vrečkah. V šestih primerih so tako dobili dovolj podatkov, da bodo začeli postopke za izreko globe.

S tem, ko nekaj odvržemo, se naša odgovornost še ne konča. Ste kdaj pomislili, kam gre in kje konča sleherni odpadek, ki ga vržemo v smeti?