Torre del Lago

Nedaleč od mesta Lucce s številnimi ustanovami, ki se imenujejo po Giacomu Pucciniju, skladatelju večnih oper Manon Lescaux, Tosca, Madama Butterfly in Turandot, če omenim samo nekatere, je kraj Torre del Lago, kjer je bilo nekoč skladateljevo posestvo. Zdaj je tu Puccinijev muzej in tudi njegov festival. Letos mineva 140 let od skladateljevega rojstva.

Skladatelja in njegovo ženo Elviro so vezala močna in strastna čustva, čeprav je Giacomo rad skočil čez ojnice. Kadar ni skladal, je imel rad veselo družbo, lovske pojedine in potovanja, s katerih se je poln vtisov vračal v svoje zatočišče Torre del Lago. Ko se je novembra 1924 odpravil v Bruselj, da bi ga ozdravili raka na glasilkah, operacija ni bila uspešna.

Njegova zadnja opera Turandot je ostala nedokončna. To poslovilno delo sloni na stari orientalski pravljici o princesi Turandot z ledenim srcem. Snubijo jo princi od blizu in daleč, ona pa vsakomur zastavi troje ugank. Dolga vrsta mladih junakov ne razvozla teh trdih orehov in vsi morajo na morišče. Ko pa pride princ Calaf, se ledena princesa spremeni v vročekrvno žensko. Še vedno se strokovnjaki sprašujejo, kako bi zvenel resnični konec opere, ki jo je po Puccinijevih zapiskih dokončal skladatelj Alfano. Premiera, ki jo je dirigiral veliki mojster Toscanini, je bila 25. aprila 1926 v milanski Scali. Na mestu, kjer je Puccini zapisal zadnjo noto, je maestro odložil dirigentsko palico in rekel: »Do tod je prišel.« Šele naslednji večer je bila opera Turandot izvedena v celoti.

Puccini je bil pokopan v Milanu. Dne 29. novembra 1926, dve leti po smrti, pa so posmrtne ostanke prenesli z velikimi častmi in v spremstvu številnih prijateljev v skladateljevo ljubljeno pribežališče v Torre del Lago, v majhen mavzolej, ki so ga uredili v pritličju njegove hiše; 60-članski orkester in 100-članski zbor pa sta igrala in pela njegovo glasbo.

Jesenska solata z orehi in piščančjimi ali gosjimi jetrci

Za 4 osebe potrebujemo: 170 g listnate solate različnih vrst (skodrana endivija, ledenka, radič ali vitlof), 16 orehovih polovičk, 60 g masla, 200 g perutninskih jetrc, sol, sveže mlet poper, 10–12 žlic goveje osnove, 2 žlici rdečega vinskega kisa, 2 žlici balzamičnega kisa, 3–4 žlice deviškega oljčnega olja, 6 lističev bazilike.

Solatne liste razdelimo na primerne kosce, operemo in dobro odcedimo.

Orehe grobo sesekljamo in popražimo na 20 g masla. Jetrca očistimo in narežemo na približno 2 cm velike kosce. Na preostalem maslu jih na močnem ognju pražimo 2–4 minute. Poberemo jih iz posode, solimo, popramo in damo na toplo. Najbolje, da jih zavijemo v kos alu folije. V posodo, v kateri smo pražili jetrca, dolijemo jušno osnovo in ukuhamo, da ostanejo 2–3 žlice omake. Vanjo stresemo koščke popraženih jetrc in potresemo posodo, da so vsi koščki enakomerno prekriti z omako.

Zmešamo obe vrsti kisa, olje, solimo in popramo. Solato damo v skledo ali jo razdelimo na krožnike in prelijemo z vinegretko. Potresemo jo z orehi, koščki jetrc in drobno natrgano baziliko.

Pa dober tek!