Ekipa, ki je goste postregla v domu v Tamarju

Uživali so v strežbi

Akcija Gluhi strežejo v planinskih kočah je odprla novo poglavje v planinski zgodbi, kjer vsak doživi drugačnost in prejme priložnost. Goste so gluhi in prostovoljka postregli tudi v domu v Tamarju.

Rateče – Ob mednarodnemu tednu gluhih je bila v soboto in nedeljo v desetih planinskih kočah po Sloveniji akcija Gluhi strežejo v planinskih kočah. Pripravila sta jo Odbor Planinstvo za invalide/osebe s posebnimi potrebami (OPP) pri Planinski zvezi Slovenije in Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije. Poslanstvo akcije je omogočiti polno dostopnost in vključevanje gluhih in naglušnih v družbeno okolje, povečevanje priložnosti za delo in pridobivanje izkušenj, kot je strežba v kočah. Goste so postregli tudi v domu v Tamarju. »Nekateri gostje so vedeli za akcijo, drugi so bili presenečeni, ko sva k mizi pristopila dva – gluha oseba in tolmačka – in jih je zanimalo, zakaj sva kar dva natakarja. Večina gostov je bilo zelo zainteresiranih, takoj so vprašali, kako se kaj pokaže v znakovnem jeziku; ozaveščanje o gluhoti in naglušnosti je bil tudi eden od namenov akcije. Mogoče je bilo malo začetnega strahu pri slišečih, kako naj naročijo. Ko pa so videli, da gluhi razume kretnjo, da lahko tudi iz ustnic kaj prebere, da so neki znaki precej osnovni in da sem še jaz zraven kot tolmačka, je bilo vse v redu,« je povedala prostovoljka tolmačka Maruša Hočevar. V domu v Tamarju so se v strežbo in animacijo gostov vključili Darja Vogrinec, Matjaž Žnidar, Lea Bijol, Blaž Urh in Nina Orešnik. Lea iz Domžal je bila v vlogi animatorke. »Gostom sem pokazala, kako se gluhi sporazumevamo, jih učila abecede, pristopila h kakšni družini in skozi igrico pokazala, kako gluhi komuniciramo; da tudi slišeči dobijo izkušnjo več. Nekateri so bili radovedni, tudi sami so imeli ideje, kako bi kaj pokazali, in smo se temu tudi nasmejali. Nekateri pa so bili malo bolj zadržani.«

Vodja skupine v Tamarju je bil Blaž Urh, tudi član delovne skupine pri pripravi akcije, sicer pa študent mehatronike na višji strokovni šoli v Kranju. »V soboto je bilo na žalost slabo vreme in je bilo manj gostov, v nedeljo jih je bilo pa veliko. Na začetku smo bili malo zmedeni, a smo se hitro naučili. Smo previdni, ko nosimo pladenj, da ne polijemo stvari,« je v smehu dejal in dodal, da so uživali pri delu v strežbi. In kakšen je bil odziv gostov? »Nekateri prehitro govorijo in sem jih prosil, da počasi in odločno povejo, ker jih potem lažje razumem. Pokazali so tudi na jedilnem listu, kaj bodo pili in jedli, in smo se lepo sporazumeli,« je pojasnil Blaž. Gostom je bil na voljo tudi leseni pripomoček na mizah, in sicer na eni strani pobarvan z modro, kar je pomenilo naročilo, na drugi z zeleno, kar je pomenilo plačilo, če pa je bil položen, gostje kakšne želje niso imeli.

Povod za izvedbo akcije je inkluzija vseh, ne glede na invalidnost ali ne-invalidnost, še posebno gluhih in naglušnih. Jurček Nowakk iz Planinstva za invalide/OPP je povedal, da je bil namen več kot dosežen. »Vedeli smo, da delamo dobro, ampak da bo po kočah tako dober odziv ... Prišli so tudi taki, ki v hribe ne hodijo, a se jim je zdelo prav, da podprejo akcijo. Zaznali smo tudi obisk tujcev. In pobude, naj akcija postane tradicionalna.« Ekipo, njihovo zavzetost in delavnost je zelo pohvalil oskrbnik doma v Tamarju Marko Bernik, ki si prav tako želi ponovnih druženj.