Kolesarji so sestopili s koles in ob njih protestno prehodili območje, kjer manjka kolesarska steza. / Foto: Tina Dokl

Kolesarske steze zmanjka

Ob obnovljeni regionalni cesti mimo brniškega letališča je urejena tudi kolesarska steza, ki pa se na meji občine Cerklje z občino Šenčur nenadoma konča. Skupina kolesarjev iz kranjskega društva upokojencev je s protestom opozorila na tako nesmiselni zaključek kolesarske steze.

Šenčur – Člani kolesarske sekcije Društva upokojencev Kranj, ki se vsak torek udeležijo kolesarskega izleta, so se prejšnji teden peljali po kolesarski stezi, urejeni ob rekonstruirani državni cesti mimo brniškega letališča. Na Brniku se kolesarska steza konča in kolesarji tod ne morejo več nadaljevati vožnje, po cesti naprej proti Šenčurju je promet za kolesarje prepovedan, je opozoril Ivo Veger iz kolesarske sekcije upokojencev, ki je skupaj s 23 kolesarji s protestom izrazil nezadovoljstvo s takšno ureditvijo. Tristo metrov naprej proti Šenčurju je makadamska pot in na tej razdalji so kolesarji sestopili s koles in »praznino« brez kolesarske steze protestno prehodili.

Za pojasnilo o nedokončani kolesarski stezi, ki je bila predmet protesta, smo se obrnili na Direkcijo RS za infrastrukturo, kjer so nas obsežno seznanili s kompleksnim projektom urejanja kolesarskega omrežja v državi. Ob protestu kolesarjev pa pravijo, da je neupravičen, saj si je direkcija v letu 2017 prizadevala zgraditi (povezati) novo kolesarsko stezo v območju prestavitve ceste okoli letališča z lokalno cesto (Beleharjeva cesta) proti Šenčurju. »Povezovalna kolesarska steza bi bila dolžine okoli 330 metrov in bi potekala ob državni cesti G2-104/1136 Kranj–Sp. Brnik. Izdelan je bil izvedbeni projekt, ko se je pristopilo k parcelaciji in odkupom zemljišč za novo kolesarsko povezavo, so se zadeve ustavile, saj le-teh ni bilo mogoče pridobiti. Zato je bila označena nova povezava do letališča, ki poteka od Šenčurja po poljskih poteh in vodi kolesarje do nove kolesarske steze v območju križišča 1, na obvoznici letališča,« pojasnjujejo na direkciji. V obdobju od leta 2014 do 2018 je bilo po podatkih direkcije vzpostavljeno državno kolesarsko omrežje v dolžini 318 kilometrov, ob dodatnih 20 kilometrih, ki so v gradnji, pa se pripravlja dokumentacijo za vzpostavitev še nadaljnjih 230 kilometrov državnega kolesarskega omrežja. Problem poznajo tudi na Občini Šenčur, na katero je bilo naslovljenih že več kritičnih pripomb, zakaj se kolesarska steza z Brnika ne nadaljuje v Šenčur. Župan Ciril Kozjek je dejal, da je v pogovoru z direkcijo izvedel, da je povezava načrtovana in da jo bodo nadaljevali prihodnje leto, država pa da ima pri izvedbi težave z odkupi zemljišč. V Šenčurju direkciji ponujajo roko, češ da lahko posredujejo pri lastnikih zemljišč, obenem pa pričakujejo, da bo država ponudila razumno kupnino.