Ljudska republika Kitajska

Leta 1949 je prišlo do združitve vseh kitajskih ozemelj v eno državo. Ljudska republika Kitajska je bila ustanovljena 1. oktobra 1949 po končani tretji revolucionarni vojni, ki je trajala od leta 1945 do leta 1949. Njen voditelj je postal Mao Cetung. Tako se je Sovjetski zvezi postavila ob bok še ena močna komunistična država, ki je imela vse možnosti, da postane velesila. Čeprav Stalin ni podpiral Komunistične partije Kitajske, si je Sovjetska zveza takoj po zmagi revolucije začela prizadevati za naklonjenost nove komunistične sosede na Daljnem vzhodu.

Kmalu so se pokazale prve razlike, ki so načele zavezništvo. Peking je javno pokazal, da se ne strinja z moskovsko ideologijo, in z obeh strani je bilo slišati, da je spor nastal zaradi različnega pojmovanja marksizma in leninizma. Kitajci so očitali Sovjetski zvezi malomeščanske odklone in revizionizem ter javno kritizirali tezo o mirnem prehodu socializma v komunizem. Po kitajskem pojmovanju bi se moral svetovni status quo nasilno spremeniti. Sovjetska zveza se ne bi smela izneveriti svetovni revoluciji zaradi ravnotežja v jedrskem orožju, to orožje pa naj bi bilo dokaz, da je sovjetska politika imperialistična in da tudi s podpiranjem revolucij v tretjem svetu samo napeljuje vodo na mlin socialističnega imperializma.

Sovjetska zveza je po preizkušenem receptu najprej odtegnila pomoč, potem pa odpoklicala vse strokovnjake in razveljavila sporazum, po katerem je bila dolžna pomagati Kitajski pri razvoju jedrskega orožja.

Nasprotja so dosegla vrh marca 1969 s spopadom na meji, ker Kitajska ni priznala meje, o kateri je sklenila pogodbo z »gnilo« carsko Rusijo. Po letu 1967, ko so na Kitajskem opravili prvi jedrski poskus, pa je dobil spor med državama zaradi boja za strateško pomembne položaje v tretjem svetu povsem nove razsežnosti.

Presenetljivo je, da se je ostra konkurenčnost med državama končala s koncem hladne vojne med demokratičnim in komunističnim svetom oziroma z razpadom Sovjetske zveze in demokratizacijo v Rusiji. Ko so postale ZDA nesporna prva svetovna velesila, je prišlo do strpnejših, tudi prijateljskih odnosov med Rusijo in Kitajsko.

Pregovori in reki

Ruski pregovor: Kadar je car prehlajen, vsa Rusija kašlja.

Japonski pregovor: Kdor lovi jelene, se ne zmeni za zajce.

Francoski pregovor: Tistemu, ki nas pusti čakati, preštevamo napake.

Hrvaški pregovor: Lahko je čakati, dokler obstaja upanje.

Smeh ni greh

Fantek in mlajša gospa čakata na avtobus. Fantek jo nekaj časa skrivaj ogleduje, nato pa vpraša: »Gospa, oprostite, ali vi nimate joškov?«

Gospe je nerodno. Zardi, na hitro pogleda okoli, ali ga je kdo slišal, in odgovori: »Seveda jih imam.«

Fantek: »Zakaj pa jih potem ne nosite?«

Žena, ki že nekaj ur kuha mulo, se nenadoma zasmeji.

Mož: »Ali te je končno le minilo?«

Žena: »Ne, samo obraz si moram malo spočiti.«

Fant dekletu: »Ali bi šla k meni v sobo na kavo?«

Dekle: »Če bi povabil na seks, bi šla, kave pa ne pijem.«