Na Gimnaziji Kranj so pretekli konec tedna pripravili GimKrMUN – tridnevno akademsko simulacijo konference Združenih narodov. / Foto: Primož Pičulin

Odpirali pereče svetovne teme

Na Gimnaziji Kranj so pretekli konec tedna pripravili tridnevno akademsko simulacijo konference Združenih narodov pod naslovom GimKrMUN, na kateri so se »kalili« mladi prihodnji voditelji.

Kranj – Dijaki Gimnazije Kranj se konferenc MUN, ki je okrajšava za Model United Nations oziroma simulacijo Združenih narodov, udeležujejo že deset let, v Kranju pa so jo gostili prvič. »Štirje dijaki četrtega letnika, ki smo se veliko ukvarjali s tem, smo se odločili konferenco pripraviti tudi v Kranju, da tako v slogu končamo naše 'munanje' in naše poslanstvo predamo naslednjim generacijam,« je pojasnil Tadej Rajgelj, generalni sekretar tokratne konference MUN v Kranju.

MUN predstavlja zabavno in obenem poučno simulacijo Združenih narodov, na kateri se dijaki spoznavajo z diplomacijo, mednarodnimi odnosi in delovanjem Združenih narodov. Obenem se na ta način urijo v javnem nastopanju, debatiranju, kritičnem razmišljanju in timskem delu. Z organizacijo mednarodne konference v Kranju, ki so se je udeležili tudi delegati iz Celja ter Madžarske in Bosne in Hercegovine, so želeli prispevati ne le k večji prepoznavnosti in razvoju Kranja in gimnazije, ampak predvsem mladim ponuditi možnost izobraževanja in udejstvovanja na pomembnih področjih, ki jih sedanji izobraževalni sistem ne vključuje, so razložili organizatorji GimKrMUN. Ob tem so želeli opozoriti tudi na pomembnost vključevanja v mednarodne povezave.

Konference se je po besedah Tadeja Rajglja udeležilo 22 delegatov, ki so razpravljali v okviru dveh teles Združenih narodov – generalne skupščine in varnostnega sveta. »V okviru generalne skupščine smo obravnavali problematiko obrezovanja in etnične dileme v Afriki, v okviru varnostnega sveta pa smo se posvetili problemu uporabe sile v Palestini in sirski državljanski vojni,« je razložil Rajgelj in dodal, da so se trudili, da so bile izbrane teme čim bolj aktualne in jih ta čas obravnavajo tudi v dejanskih Združenih narodih. Vsak dijak nastopa kot delegat ene od držav in predstavi svoja stališča o posamezni temi, čemur sledi debata. Za vsako temo so na koncu sprejeli tudi posebno resolucijo.