V (celo)dnevnem varstvu na kmetiji

Kmetije bodo v okviru dopolnilne dejavnosti lahko ponujale tudi (celo)dnevno varstvo za odrasle oziroma starejše, ki niso odvisni od tuje pomoči.

Kranj – Ko je vlada ob koncu letošnjega maja spreminjala uredbo o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji, je nabor dejavnosti, s katerimi se lahko ukvarjajo kmetije, razširila tudi s socialnim varstvom. Kot pojasnjuje Andreja Krt Stopar, vodja službe za dopolnilne dejavnosti in družbene storitve na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, bodo kmetije v okviru nove dopolnilne dejavnosti lahko ponujale dnevno ali celodnevno bivanje odraslih in starejših ljudi, ki niso odvisni od tuje pomoči. Kmetija bo lahko dnevno bivanje ponudila največ dvanajstim osebam, celodnevno bivanje pa največ šestim, za katere bo morala urediti eno- ali dvoposteljne sobe. V (celo)dnevno bivanje ne bo mogla vključiti ljudi, ki potrebujejo pomoč pri dnevnih opravilih; vsi, ki bodo vključeni v socialno varstvo na kmetiji, pa bodo do zdravnika in zdravstvene nege še vedno lahko dostopali preko zdravstvenih domov ali osebnih zdravnikov s koncesijo. Pri (celo)dnevnem bivanju bo varovancem morala zagotoviti bivanje in primerno hrano ter jim omogočiti pranje osebnega in posteljnega perila, čiščenje in vzdrževanje bivalnega prostora in družabništvo.

Za uvedbo socialnega varstva na kmetiji se zanima štirideset kmetij, prvih osem do deset kmetij pa bo tovrstno dopolnilno dejavnost uvedlo v okviru pilotnega projekta, s katerim naj bi ugotovili, kaj bo normativno še treba urediti za večjo varnost tako uporabnikov kot izvajalcev dejavnosti. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano napoveduje začetek projekta ob koncu letošnjega leta.