Učenci bodo na šolskem vrtu postavili toplo gredo in spremljali pline v njej. / Foto: arhiv šole

Skrb za okolje

V okviru programa Erasmus+ so se v Osnovni šoli Preska v letošnjem šolskem letu pridružili projektu SAGE, v sklopu katerega bodo iskali rešitve za zmanjšanje toplogrednih plinov.

Glavni cilj dvoletnega projekta je ozaveščanje mladih o problemih okolja in iskanje rešitev zanje, pri čemer se bodo osredotočili predvsem na to, kaj lahko vsak stori kot posameznik in kako lahko prepriča tudi druge, da bi mu sledili.

Pri projektu SAGE – solutions against greenhouse effect oziroma v prevodu rešitve za zmanjšanje toplogrednih plinov se je osnovna šola v Preski povezala še z italijansko osnovno šolo in poklicno šolo iz Francije. Glavni cilj dvoletnega projekta je po besedah učiteljice fizike in matematike iz OŠ Preska Tatjane Gulič ozaveščanje mladih o problemih okolja in iskanje rešitev zanje, pri čemer se bodo osredotočili predvsem na to, kaj lahko vsak stori kot posameznik in kako lahko prepriča tudi druge, da bi mu sledili.

Najprej bodo tako mlade seznanili s problemom toplogrednih plinov, pri čemer želijo spodbuditi zavedanje, da sta med glavnimi vzroki za segrevanje ozračja promet in ogrevanje. »Ob tem pa se morajo zavedati, da je problem globalen in da ga lahko rešimo le skupaj,« je poudarila Tatjana Gulič. Zato bodo poskušali vplivati tudi na lokalno skupnost. Na šolskem vrtu bodo namreč postavili toplo gredo, ki jo bo sofinancirala občina, v njej pa bodo s pomočjo partnerske šole iz Francije vzpostavili elektronsko spremljanje plinov v topli gredi ter to povezali z avtomatskim odpiranjem oken in zračenjem. Obenem se bodo posvetili ekološki hrani in njenemu transportu ter raziskovali, kako je urejen javni prevoz v lokalni skupnosti. »V francoskem mestu, iz katerega prihaja naša partnerska šola, namreč uvajajo posebni avtobus na gorivne celice, zato se bomo učili na njihovih izkušnjah.« V sklopu projekta se bodo poleg tega posvetili še gibanju učencev in zdravi prehrani, če jim bo dopuščal čas, pa bodo raziskali še obnovljive vire energije, ki jih uporabljajo občani.

V sklopu projekta načrtujejo tudi srečanja učiteljev in učencev. Učitelji se na prvo izmenjavo odpravljajo že v novembru, in sicer v Francijo, saj je tamkajšnja šola glavni koordinator projekta, spomladi pa sledi še izmenjava učencev. V prihodnjem šolskem letu je predvideno srečanje partnerskih šol v Sloveniji, je razložila Tatjana Gulič.