V nedeljo bo referendum o spremembi meje na Jezerskem. / Foto: Tina Dokl

Jezerjani dvakrat na volišče

Občani Jezerskega bodo šli novembra dvakrat na volišče: še preden bodo 18. novembra volili župana in občinske svetnike, bodo odločali o spremembi meje. Referendum o tem bo že to nedeljo, 4. novembra.

Jezersko – Občinski svet na Jezerskem je poleti sprejel odlok o spremembi meje med Jezerskim in Kamniško Bistrico, s katero bi kamniška občina in s tem osrednjeslovenska regija dobila mejo z Avstrijo in dostop do evropskega denarja za obmejne projekte. S takšno utemeljitvijo pa se ni strinjal Primož Muri, ki meni, da s tem občina Jezersko izgubi mejo s sosednjo Solčavo, Gorenjska pa stik s savinjsko regijo. Denar, ki bi tako pripadal razviti osrednji regiji, pa naj bi bil dobljen na račun obmejnih regij, ki jih Evropa zaradi njihove specifike spodbuja s svojimi finančnimi mehanizmi. Velik del občanov je pobudo podprl, zbranih je bilo tudi dovolj podpisov za referendum. Občinski svet ga je razpisal za nedeljo, 4. novembra, dva tedna pred lokalnimi volitvami.

Pobudnik Primož Muri, ki je pričakoval, da bo referendum hkrati z volitvami, je do odločitve kritičen: »Dejstvo, da referendum ne bo sočasno z volitvami, razumem predvsem kot še zadnji poizkus župana Rebolja in večine občinskih svetnikov, da referendum ne bi uspel vsaj zaradi prenizke udeležbe. Župan, svetniki in občinska uprava so me ves čas zavajali, ko so vseskozi poudarjali, da naj bo referendum sočasno z lokalnimi volitvami, na seji pa so izglasovali drugačen datum, čeprav sem vložil zahtevo za referendum tako, da bi lahko bil istočasno z volitvami. Argument župana in nekaterih svetnikov, da referendum ne more biti istočasno z volitvami, je žaljiv in ponižujoč za Jezerjane. Glavni argument je namreč bil, da bi bili ljudje ob sočasnem glasovanju na volitvah in referendumu zmedeni. Mimogrede, v Švici, s katero se radi primerjamo, poleg volitev izvedejo še celo vrsto referendumov sočasno. Na trhlih nogah je tudi županova izjava, da so mu tako svetovali na ministrstvu za javno upravo.«

Župan Jurij Rebolj o tem meni: »Čeprav Primož Muri poudarja, da gre za nagajanje, naj ponovim, da sem pri razpisu datuma referenduma sledil priporočilom, ki sem jih dobil na ministrstvu za javno upravo. Tudi sam menim, da dveh različnih reči, kot sta referendum in volitve, ne gre mešati med seboj na isti datum. Menim, da na Jezerskem ne bi smel biti problem zagotoviti zadostne udeležbe na referendumu; če je njihov interes izraziti svojo voljo, bodo že prišli na volišče.«

Pred referendumom naj bi potekala tudi referendumska kampanja, vendar na obeh straneh pravijo, da je ni čutiti. Župan Jurij Rebolj, ki želi, da bi se uveljavil odlok o spremenjeni občinski meji, pravi, da osebno obvešča gospodinjstva na Jezerskem o svojih argumentih. »Vendar se težko borim s populističnimi argumenti nasprotne strani,« pravi. Primož Muri pa je pripravil letak, ki ga bodo ta teden dobila jezerska gospodinjstva. »Z njim želim predvsem spodbuditi Jezerjane k čim večji udeležbi na referendumu, saj je uspeh referenduma odvisen tudi od udeležbe. Drugih aktivnosti za zdaj nimam v načrtu. Svoje argumente proti spremembi meje sem podal že v občinskem glasilu Pr´ Jezer,« pojasni Muri. »Glede na odzive Jezerjanov, ki jih dnevno srečujem, seveda pričakujem, da bo odlok o spremembi meje zavrnjen. Če zavrnitve odloka ne bi pričakoval, pobude za referendum niti ne bi vložil. Referendumske aktivnosti namreč zahtevajo veliko časa in truda, vendar je ohranitev meje vredna tega.« Sicer pa še dodaja, da nekatere njegove aktivnost na Jezerskem očitno motijo do te mere, da so mu poskušali celo preprečiti kandidiranje v občinski svet na prihajajočih lokalnih volitvah.