Na občini zagovarjajo stroko

Medtem ko je Alpe Adria Green vložila tožbo proti načrtovani gradnji kanalizacije v Industrijski coni Laze, pa na kranjski občini opozarjajo, da pri načrtih upoštevajo predlagane rešitve strokovnjakov.

Kranj – Prejšnji teden so iz Alpe Adria Green (AAG), Mednarodnega društva za varstvo okolja in narave, sporočili, da so 7. novembra na upravno sodišče vložili tožbo proti Upravni enoti Kranj zaradi odprave gradbenega dovoljenja za gradnjo fekalne kanalizacije v Industrijski coni Laze in gradnjo priključka s črpališčem v Stražišču.

Napačne ugotovitve

»V AAG se zavedamo, da je gradnja kanalizacijskega omrežja v Industrijski coni Laze potrebna. Vendar gradnja ne bi smela zvečati možnosti poplavljanja in onesnaževanja bližnjega stanovanjskega naselja,« pravi predsednik AAG Vojko Bernard in dodaja, da je bilo v postopku na prvi stopnji nepopolno in napačno ugotovljeno dejansko stanje glede količine industrijskih odpadnih vod, ki nastajajo v tehnoloških postopkih podjetij, delujočih v Industrijski coni Laze. Zato upravnemu sodišču predlagajo, da se odpravi julijsko gradbeno dovoljenje in se zadeva vrne v ponoven postopek organu prve stopnje.

»Pri iskanju rešitev smo zavezani k tistim, ki so izvedljive, njihova okoljska vzdržnost pa podkrepljena s strokovnimi argumenti. Očitki po niso niti dokazani niti niso strokovno utemeljeni. Tudi Ministrstvo za okolje in prostor je pritožbo že zavrnilo, zato tudi v nadaljevanju pričakujem ponovni pozitivni rezultat in potrditev strokovnosti predlaganih rešitev. K izzivom je nujno pristopiti celostno, pri tem pa upoštevati predvsem stroko. Le tako lahko skupaj poskrbimo za pravice okolja, med katerimi je tudi kanalizacija. Dokazljivo je namreč tudi to, da so vse civilizacije najprej poskrbele za vodooskrbo in odvod fekalij. To je postalo civilizacijska norma. Norma, ki je tožnik za Laze očitno ne priznava in ne želi, saj se želena predvsem dokazano okoljsko vzdržna ureditev premika v nedorečeno prihodnost,« pravi kranjski župan Boštjan Trilar, ki se sicer z mestno upravo zaveda večplastnosti problema, a skupaj zavračajo očitke, da ni nič narejenega, in poudarjajo, da bi lahko tudi na področju kanalizacije v Lazah dela začeli že v letošnjem letu. Prav tako pojasnjujejo, da je mestna uprava s strokovnimi institucijami na področju problematike odlagališča v fazi, ko so geografsko že določili točke za izvedbo vrtin. Te bodo osnova za podrobne analize zakopanih surovin.

Podjetja so pod nadzorom

Za omejevanje vplivov na okolje podjetij, ki delujejo v Lazah in so pod nenehnim nadzorom inšpekcijskih organov, je mestna uprava civilni iniciativi že pred časom izdala t. i. bianko naročilnico, ki jo lahko namensko uporabijo za pokritje stroškov analiz pristojnih institucij, če bi v izcednih vodah prepoznali kakršnokoli najmanjšo nepravilnost, vendar naročilnica ostaja nekoriščena. Župan poudarja, da skupaj s pristojnimi iščejo tudi rešitve za selitev podjetij iz Laz v primernejšo Industrijsko cono Hrastje, kar je dolgoročno zagotovo najboljša rešitev, medtem pa je nujno urediti kanalizacijo v Lazah. »Mestna uprava izvaja postopke in se trudi najti rešitve že dlje časa, tudi v sodelovanju z različnimi deležniki. Po težavnem procesu pridobivanja služnosti, v katerem smo trčili tudi ob interese posameznikov, so bili doslej narejeni pomembni koraki, zagotovljena so sredstva, znane so strokovno utemeljene rešitve. V izdelanem projektu so v največji možni meri upoštevane predhodne zahteve civilne iniciative, ki bo verjetno morala prisluhniti tudi stroki,« poudarja župan Trilar in dodaja, da so predlagane rešitve v skladu z normativi in standardi, ki veljajo za projektiranje tovrstnih gradenj. »Dve projektni skupini v mestni upravi vodita dialog z vsemi vključenimi strokovnimi institucijami in strokovnjaki. Občanom lahko le tako zagotovimo rešitve, podkrepljene z argumenti stroke. Strokovna usposobljenost projektanta je zadostno zagotovilo danemu zaupanju, da so rešitve ustrezne in da argumenti stroke zdržijo, kar je potrdilo tudi ministrstvo za okolje in prostor,« še dodaja župan Trilar.