Nekateri avtorji Knjižnega daru za leto 2019 s svojimi knjižnimi deli / Foto: Neža Rozman

Knjižni dar Mohorjeve založbe

V ponedeljek, 19. novembra, so podelili Einspielerjevo nagrado, ki jo je letos prejel univ. prof. dr. Heinrich Neisser. Prejel jo je predvsem zaradi prizadevanja za pravice in zaščito narodne skupnosti.

Mohorjeva založba v Celovcu že tradicionalno poskrbi za vsakoletno knjižno bero – Knjižni dar. Minuli teden je predstavila nabor pisane besede za naslednje leto, ki je tudi tokrat razdeljen na dva dela, in sicer na ožji in doplačilni knjižni dar. V ožjem ponujajo tri klasike – Koledar 2019, Pratiko 2019 in Večernice. Koledar sta uredila Hanzi Filipič in Karl Hren in vanj vključila prispevke iz različnih področij in avtorjev. Opisujejo sodobno življenje na Koroškem, dotikajo pa se tudi zgodovine, naravne kozmetike in botanične raznolikosti koroške pokrajine. Koledar spremlja življenje koroških Slovencev nepretrgoma od druge svetovne vojne dalje, njegovi pravi začetki pa segajo v leto 1858. Karl Hren je na predstavitvi dejal, da je Koledar ena najbolj prodajanih knjig založbe, pri ustvarjanju vsebine pa so vedno pozorni, da so vanj zajeti tudi prispevki mladih. Hanzi Filipič je ob tem dodal, da ga najbolj navdušujejo avtorji, ki sprva ne znajo dobro slovensko, a se skozi pisanje tako dobro naučijo jezika, da ustvarijo čudovite literarne mojstrovine.

Franz Katting je uredil Pratiko za naslednje leto in ob opisu vsebine simpatično ponazoril, kako hitro mineva čas in kakšne spremembe prinaša. Dejal je, da so nekdaj v Pratiki objavljali navodila za pranje s pralnim strojem, v katerega je bilo »žajfo« treba naribati, danes pa piše o hibridnih avtomobilih. Poleg tradicionalnih zapisov Pratika odpira tudi aktualne teme, tokrat je v njej tudi razprava o depresiji med mladimi in demenci med starejšimi. Na tej točki so se zbrani tudi pohvalili, da dvojezičnost starostnika pojav demence odloži kar za pet let. Večernice tokrat zajemajo biografsko pripoved o pisatelju Karlu Mauserju, ki je nastala pod peresom Franca Pibernika.

Na predstavitvi knjižnega daru so sodelovali tudi trije avtorji, katerih dela sestavljajo doplačilni dar. Olga Voglauer je predstavila knjigo Naše kmetije, ki je posvečena vsakdanjemu življenju južnokoroških kmetic in kmetov. Svojo knjigo je predstavila tudi Lenčka Kupper, letošnja Tischlerjeva nagrajenka – Iz škratove krošnjice je zbir njenih najlepših pesmi. Bojan-Ilija Schnabl pa je govoril o knjigi Poljanski camino, v kateri je zbral dvanajst božjih poti na Celovškem polju, ki jih je zapeljal v pesniškem jeziku, ki je tu in tam lokalno jezikovno obarvan. Knjižni dar vsebuje še mnoga druga dela, ki nakazujejo, da se bo tudi drugo leto dobro bralo.