Pavla Lavrinec in Maja Debelak

Kakšen pa je vaš krvni sladkor?

Diabetes je "tiha" bolezen, zato je pomembno, da si enkrat letno izmerimo krvni sladkor.

V Splošni bolnišnici Jesenice so 14. novembra zaznamovali svetovni dan sladkorne bolezni. V sodelovanju s študentkama Fakultete za zdravstvo Angele Boškin Jesenice so na ta dan opravljali brezplačne meritve in svetovali zlasti o zdravi prehrani in pomenu telesne dejavnosti. Obisk je bil izjemen, številni mimoidoči so si prišli izmerit krvni sladkor, holesterol in krvni tlak.

Kot je poudarila diplomirana medicinska sestra Pavla Lavrinec, se z zdravim življenjskim slogom sladkorna bolezen lahko prepreči ali vsaj odloži njen začetek. Pomembni so redni in primerno veliki obroki; jemo počasi, prednost damo živilom, ki vsebuje veliko prehranskih vlaknin, ki napolnijo želodec, sladkor pa počasneje prehaja v kri. Sem sodijo stročnice, polnozrnata živila, zelenjava, sadje ... Omejimo hrano, ki vsebuje veliko maščob, sladkorja, soli. Eden od dejavnikov za preprečevanje sladkorne bolezni pa je tudi redna telesna dejavnost, s katero spodbudimo inzulinsko občutljivost, je dodala.

Zelo pomembno je pravočasno prepoznavanje sladkorne bolezni, saj so znaki v začetni fazi (pri sladkorni bolezni tipa 2) zelo neizraziti. Medicinska sestra Maja Debelak je dejala, da gre za "tiho" bolezen, zato je pomembno, da si vsaj enkrat letno damo izmeriti krvni sladkor. Normalna vrednost krvnega sladkorja na tešče je do 6, po obroku med 7 in 8. Ko je vrednost na tešče nad 7 oziroma 11 čez dan, pa je to po navadi že znak, da gre za sladkorno bolezen. Znaki bolezni so utrujenost, žeja, pogosto odvajanje vode, izguba telesne teže. V takem primeru je treba obiskati zdravnika, da bolezen diagnosticira in predpiše ustrezno zdravljenje.

V jeseniški bolnišnici deluje diabetološka ambulanta, v kateri se redno zdravi dva tisoč pacientov, letno pa opravijo pet tisoč obravnav. Število bolnikov tako v Sloveniji kot v svetu namreč strmo narašča.