Fürstenzug

Romantični Dresden (1)

Dresden velja za mesto, ki ima v Nemčiji največ sonca na leto. Obiskala sem ga pred prvimi jesenskimi dnevi. Podobno kot Dresden me je pred leti navdušil Hamburg.

Glavno mesto nemške dežele Saške, katerega staro jedro leži na levi strani reke Labe, me je popolnoma prevzelo. Zaradi arhitekturnih biserov je dobil tudi vzdevek Firence na Labi. Če ne drugače, ste za Dresden slišali zato, ker so ga proti koncu druge svetovne vojne zavezniki bombardirali in več kot devetdeset odstotkov mestnega jedra je bilo popolnoma uničenega. Dresden naj bi bil med nemškimi mesti, ki so bila v tistem času bombardirana, najbolj prizadet. Danes je središče mesta obnovljeno, tako da lahko rečemo, da je Dresden pravzaprav še mlado mesto. Od združitve obeh Nemčij je ponovno kulturni, politični in izobraževalni center Nemčije in ima pomembno mesto tudi v Evropi.

Če se odločite, da Dresden obiščete za podaljšani konec tedna, bom v nadaljevanju delila z vami nekaj namigov, kaj vse lahko vidite v dveh ali treh dneh. Najbolj pogumni se tja odpravijo kar z avtom, eni kombinirajo letalo in vlak, ki je v Nemčiji izjemno priljubljen – je cenovno ugoden in hiter; spet tretji pa se odločijo, da se bodo v Dresden podali z letalom z domačega letališča.

Sicer je mesto lepo, ko je obsijano s soncem, a vabi tudi v božičnem času: Dresden namreč gosti najstarejši božični sejem v Nemčiji; najzahtevnejšim gurmanom pa ponuja užitke v restavracijah, ki se kitijo z Michelinovimi zvezdicami. Tudi vinskim navdušencem v tem delu Nemčije ne bo dolgčas.

Če se vrnemo na začetek: potrebujete manj kot dan, da si ogledate vse njegove najbolj priljubljene znamenitosti ter jim dodate še kakšen manj znani turistični »cukrček«. Začnete na Theaterplatzu, se sprehodite do cerkve Naše gospe (Frauenkirche), ki s svojo mogočnostjo in zgodbo pusti izjemen vtis; mimogrede si lahko ogledate Fürstenzug – priljubljeno umetnino, ki prikazuje procesijo princev oziroma vladarjev Saške na Augustusovi ulici. Gre za fresko, ki je bila naslikana med letoma 1871 in 1876, da bi delo preživelo, pa so kasneje celotno podobo prenesli na ploščice znamenitega meissenskega porcelana in danes Fürstenzug s svojima 102 metroma velja za največje umetniško delo na področju umetnosti na porcelanu na svetu.

(Se nadaljuje)