Spiritove nagrade tujim vlagateljem so prevzeli (z leve): Viktor Kastelic (Cargo-partner), Gregor Černivec (Bosch Rexroth), Špela Uršič (Fraport Slovenija) in Janez Novak (RLS). / Foto: Gorazd Kavčič

Nagradili najboljše tuje vlagatelje

Javna agencija Spirit Slovenija je letos kar tri od štirih priznanj za najboljše tuje investitorje podelila gorenjskim podjetjem, z Gorenjsko pa je povezana tudi četrta nagrada.

Brdo pri Kranju – Javna agencija Spirit Slovenija je v torek na Brdu pri Kranju že trinajstič podelila nagrade za najboljše tuje investitorje. Po mnenju strokovne komisije so si za izjemne rezultate v lanskem letu in prispevek k razvoju slovenskega gospodarstva nagrado Invest Slovenia FDI Award zaslužila podjetja RLS Komenda, Fraport Slovenija z Zgornjega Brnika, Bosch Rexroth Škofja Loka in Cargo-partner Ljubljana. Direktor Spirita Gorazd Mihelič je poudaril, da imajo tuji vlagatelji pomembno vlogo pri uspešnosti slovenskih podjetij, saj zagotavljajo dodaten kapital in omogočajo dostop do tujih trgov.

RLS Komenda je nagrado prejel v kategoriji raziskovalno-razvojna naravnanost in odličen poslovni rezultat. Podjetje deluje na področju avtomatizacije proizvodnje in razvija, proizvaja in trži senzorje, module, dajalnike in merilne sisteme. V letu 2017 je imelo 135 zaposlenih in doseglo 21 milijonov evrov prihodkov, dodana vrednost na zaposlenega je znašala 99.000 evrov, podjetje pa dosega tudi visoko donosnost, so razložili v Spiritu.

Fraport Slovenija, ki upravlja Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana, je bil prepoznan kot najboljši zaposlovalec v regiji. V letu 2017 je imel 42 milijonov evrov prihodkov in več kot 400 zaposlenih, število pa se bo še povišalo, saj napovedujejo nadaljnjo rast in širitev. V naslednjih dveh letih bodo razširili potniški terminal za okoli 10 tisoč kvadratnih metrov, kasneje bo sledila še gradnja terminala za tovorni promet. Dodana vrednost na zaposlenega je znašala 76.000 evrov.

Škofjeloški Bosch Rexroth je prejemnik nagrade v kategoriji dolgoročna prisotnost v regiji. Je del nemške skupine Bosch Rexroth, obe podjetji pa sta del korporacije Robert Bosch GmbH s sedežem v Stuttgartu. Podjetje razvija inovativne rešitve, ki dopolnjujejo nove mobilne ponudbe, individualne rešitve za dom, industrijo in obrt. Tuji investitor, takrat še pod imenom Mannesmann Rexroth, je že leta 1998 v Železnikih ustanovil podjetje Indramat, ki se je pred desetletjem preselilo v Škofjo Loko in se leta 2016 preimenovalo v Bosch Rexroth. Lani je zaposlovalo 286 ljudi in doseglo 40,5 milijona evrov prihodkov. Čisti poslovni izid je znašal nekaj več kot milijon evrov, dodana vrednost na zaposlenega pa 40.400 evrov. Podjetje ima tako kot prejšnji dve bonitetno oceno A1++ in poravnane davčne obveznosti, tudi obeti prihodnjega poslovanja so dobri.

Logistično podjetje Cargo-partner iz Ljubljane v lasti avstrijske skupine pa je prejelo posebno priznanje za novo 25-milijonsko greenfield investicijo v logistični in distribucijski center, ki so jo avgusta zagnali na Brniku.