Razstave likovnih del Klavdija Tutte se je udeležil tudi kulturni minister Dejan Prešiček. / Foto: Primož Pičulin

V zavetju Mediteranskih lagun

V avli kranjske območne enote Zavarovalnice Triglav je na ogled razstava likovnih del magistra likovnih umetnosti Klavdija Tutte. Tokrat nas vodi v svoje Mediteranske lagune.

Kranj – Letošnje leto je za umetnika primorskih korenin, ki že več kot četrt stoletja živi in ustvarja v Kranju, razstavlja pa tako po domovini kot v širšem evropskem prostoru, posebno leto. Svoj življenjski jubilej šestdeset let je v aprilu obeležil z veliko pregledno razstavo na gradu Kromberk v Novi Gorici in z njo požel številne pozitivne ocene tako stroke kot publike. Z reprezentativnimi deli iz različnih obdobij likovnih snovanj je namreč predstavil svojih štirideset ustvarjalnih let. »Ko v nekem ciklu pridem do optimuma, ga tudi zaključim. Nisem nekdo, ki bi ponavljal eno in isto. Na določeni točki se vedno nekaj posveti in želi iz mojega debla zrasti v novo vejo,« poudarja Klavdij Tutta, ki pa se ob tem seveda vedno znova obrača nazaj k svojemu korenu, kar recimo najbolje prepoznavamo v njegovi značilni z mediteransko toplino obarvani poetiki barv.

Ta nas v teh zimskih dneh očara tudi v razstavišču Zavarovalnice Triglav. Dela iz cikla Mediteranske lagune, ki zaznamuje predvsem avtorjevo zadnje ustvarjalno obdobje, prepleta z nekaj deli iz predhodnega opusa Mediteranskih plovil. Za oba je značilno prehajanje ploskovnih slik v tretjo dimenzijo. Pokončne paličice gledalcu omogočajo, da jih poljubno premika in si s tem sam oblikuje kompozicijo. Gledalec tako iz opazovalca postaja soustvarjalec slike. Tako je umetnostna zgodovinarka Nuša Podgornik v eni izmed kompozicij na primer zaznala ladjo z begunci. »Če ta lahko predstavlja neko minljivost, si v sliki hkrati prizadevam k nekemu bazičnemu optimizmu,« pojasnjuje Tutta. Kar drži. Njegove slike na opazovalca delujejo zelo odprto. Na ogled je dvajset del, ki doslej po večini še niso bila predstavljena.

Letos je že razstavljal v Gorenjskem muzeju in bil eden izmed šestih izbranih slovenskih avtorjev na svetovni razstavi malega formata Benetton v Trstu. Ob tem je več svojih del doniral Gorenjskemu muzeju v Kranju, Šivčevi hiši v Radovljici, Goriškemu muzeju, Galeriji Velenje, Domu starejših občanov Nova Gorica in tudi Gimnaziji Franceta Prešerna v Kranju, s katero občasno sodeluje tudi kot pedagog. Še en vrhunec je bil seveda 7. Mednarodni festival likovnih umetnosti, v katerem Tutta vsa leta povezuje organizacijske niti. »Češnja na letošnji torti bo te dni vsekakor udeležba z nekaj deli na salonu lepih umetnosti v pariškem Louvru, ko se bomo skupaj predstavili tudi štirje slikarji iz Likovnega društva Kranj,« dodaja Klavdij Tutta, ki bo prihodnje leto okrog 25 svojih del doniral tudi samostanu v Kostanjevici nad Novo Gorico. »Ne vem, kam me sicer pelje moje likovno delovanje. Včasih znotraj delovnega procesa v določenem ciklu odkrijem kakšno novo stvar in me ta lahko preusmeri v povsem drugo smer.« Če sklepamo po optimizmu, ki ga odražajo njegova dela, bo tudi v prihodnje potovanje na njegovih »ladjah« pravi užitek.