Z Dnevom odprtih vrat slovenskega gospodarstva so mladi iz prve roke videli, kako poteka delo. / Foto: Neža Rozman

V praksi spoznali delovna okolja

Izbira poklica je mladim v izziv in nemalokrat povzroči veliko zmede. Z Dnevom odprtih vrat slovenskega gospodarstva so želeli mladim poklice približati in jim omogočiti, da se z njimi spoznajo v živo.

Šenčur – V okviru Dneva odprtih vrat slovenskega gospodarstva, ki je nastal na pobudo Slovenske gospodarske zbornice, je več kot 120 slovenskih podjetij predstavilo svojo dejavnost in možnosti za zaposlitev pri njih. Dogodek je bil namenjen predvsem osnovnošolcem in srednješolcem, ki se odločajo o svoji nadaljnji poklicni poti, pa tudi njihovim staršem, s katerimi so lahko skupaj obiskali realna delovna okolja.

Na Gorenjskem so se vabilu odzvala številna podjetja, med njimi tudi Jurčič Transport, ki se ukvarja s prevozom blaga po Sloveniji in tujini. V svojih poslovnih prostorih v Šenčurju imajo tudi servisni center za tovornjake, ki so ga razkazali na dnevu odprtih vrat. V podjetju si želijo, da bi se mladi navdušili nad servisiranjem tovornih vozil in spoznali, da je to zanimivo delo, polno možnosti za izobraževanje.

Udeležba na ogledu celotnih prostorov ni bila številna, kar le nakazuje na problematiko, s katero se vsakodnevno srečujejo avtoprevozniki in serviserji, in sicer pomanjkanje novega kadra. V podjetju Jurčič Transport pravijo, da se zares trudijo, da bi mladim pokazali, kako atraktivno je njihovo delo, a so večkrat neuspešni. Razloge za to vidijo v percepciji mladih, da so ti poklici umazani in nezadostno plačani, pogosto pa so vzrok tudi starši, ki želijo, da bi otroci študirali, ne pa se zaposlili takoj po končani srednji šoli.

Med obiskovalci sta bila tudi 13-letni Erik Buh in njegova mama, ki sta se na ogled pripeljala iz Lučin. Erik je navdušen nad tovornjaki, talent za razstavljanje in popravljanje pri njem pa so v družini prepoznali že, ko je bil mlajši. Ko se je sprehajal po delavnicah z visokimi stropi, polnimi strojev in tovornjakov, se mu je videlo, da je nad delom res navdušen in komaj čaka, da bo lahko poprijel zanj. Mamo je za spremstvo prosil sam, ona pa je dejala, da sina spodbuja pri izbrani poklicni poti, saj ve, da je v tem dober, obenem pa ji je njegova sreča veliko pomembnejša kot pa dosežena stopnja izobrazbe.