Šolski minister Jernej Pikalo se je na zadnje kritike dela šolskega inšpektorata odzval s predlogom razrešitve glavnega inšpektorja Tomaža Rozmana. / Foto: arhiv Gorenjskega glasa

Ustavna obtožba čaka

V poslanskih skupinah SDS, NSi in SNS bodo še počakali z vložitvijo ustavne obtožbe premierja Marjana Šarca zaradi neuresničitve ustavne odločbe glede financiranja zasebnega šolstva.

Ukinitev inštituta za otroške srčne bolezni

Minister za zdravje Samo Fakin je v torek napovedal ukinitev Nacionalnega inštituta za otroške srčne bolezni (NIOSB) in razložil, da bo program obravnave otrok s srčnimi boleznimi kot samostojna organizacijska enota v prihodnje deloval v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana (UKC). »V UKC so mi zagotovili, da je program optimalno organiziran, pridobivajo mlajše strokovnjake vseh kategorij in specializante,« je dejal Fakin. Slovenske otroke bo odslej glede na zahtevnost operacije operiral domač kirurg pod nadzorom čeških kirurgov, so pojasnili v UKC. Predstavnica staršev otrok s prirojeno srčno napako Petra Aleš pa je izrazila zadovoljstvo, da so dobili zagotovilo o vzpostavitvi neodvisnega strokovnega nadzora nad programom otroške kardiologije in kardiokirurgije v UKC Ljubljana, čeprav starši še vedno niso pomirjeni.

Razrešitev prvega šolskega inšpektorja

Vlada je včeraj odločala o predlogu šolskega ministra Jerneja Pikala za razrešitev glavnega inšpektorja za šolstvo in šport Tomaža Rozmana, na katerega so v zadnjih dneh letele številne kritike, predvsem zaradi uvedbe dveh izrednih nadzorov. V enem primeru je šlo za obravnavo ravnanja nekdanjega ravnatelja ljubljanske osnovne šole Dušana Merca, ker je leta 2014 dvema učencema zadnje tri šolske dneve preprečil vstop v šolo, ker naj bi spolno napadla sošolki. Ker naj bi s tem devetošolcema kršil zakonsko pravico do šolanja, je Merc pristal celo v kazenskem postopku, a je tožilstvo obtožbo pred dnevi umaknilo. V drugem izrednem nadzoru pa šolski inšpektor že poldrugo leto obravnava učiteljico glasbene umetnosti, ker je devetošolki po ocenah 4, 4, 4 predmet zaključila z oceno 4. Minister Pikalo sicer zatrjuje, da predlog razrešitve glavnega inšpektorja inšpektorata za šolstvo in šport Tomaža Rozmana ni posledica posamične odločitve v posamičnem primeru, ampak je »tlelo dlje časa«.

Z ustavno obtožbo bodo počakali

V poslanskih skupinah SDS, NSi in SNS so v torek sporočili, da imajo zaradi nepripravljenosti vlade za uresničitev ustavne odločbe glede financiranja zasebnega šolstva pripravljen predlog ustavne obtožbe zoper premierja Marjana Šarca, a bodo z njo počakale, kaj se bo zgodilo z novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, ki jo je v državni zbor (že petič) vložil SDS. S predlogom SDS želi, da država javne programe v zasebnih osnovnih šolah financira v enaki višini kot v javnih šolah, tj. stoodstotno, s tem pa bi uresničili ustavno odločbo iz leta 2014.

Tudi Slovenija za dogovor

Med 164 državami, ki so v ponedeljek v maroškem Marakešu pristopile h globalnemu dogovoru Združenih narodov (ZN) o varnih, urejenih in zakonitih migracijah, je bila tudi Slovenija. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je dejal, da gre za načrt za preprečevanje trpljenja in kaosa ter za zagotovitev sodelovanja, ki bo koristilo vsem, nemška kanclerka Angela Merkel pa, da je probleme, kakršen so migracije, mogoče reševati le z mednarodnim sodelovanjem, ne pa vsaka država po svoje. Po njeni oceni gre pri nasprotovanjih sklenitve dogovora za poskus nasprotovanja mednarodnemu reševanju kriz. Slovenski zunanji minister pa je v odzivu dejal, da je bilo s tem preseženo strašenje skrajnih populistov. Verjame, da bo dogovor prinesel predvsem pozitivne stvari, in poudarja, da bo treba tudi na nacionalni ravni še naprej ukrepati za preprečevanje nezakonitih vdorov in drugih negativnih pojavov. Po mnenju predsednika republike Boruta Pahorja varnost Slovenije zaradi pristopa k dogovoru ni in ne bo ogrožena.

Popović se še ni vdal

Aktualni župan Kopra Boris Popović je napovedal, da se bo na ustanovni seji novega mestnega sveta 21. decembra pritožil na odločbo občinske volilne komisije, ki je za zmagovalca volitev razglasila njegovega izzivalca Aleša Bržana. Rezultat drugega kroga županskih volitev v Kopru je bil zares tesen. Sprva je bila razlika med Bržanom in Popovićem le sedem glasov, po obravnavi pritožb obeh kandidatov, ko je občinska volilna komisija še enkrat preštela glasovnice na enem od volišč, pa se je razlika v korist Bržanu povečala na 17 glasov. Popović bo zdaj zahteval štetje vseh glasovnic. Poročali smo že, da bodo v Šmarjeških Toplicah na enem od volišč 16. decembra ponovili drugi krog volitev.