Kochov fenomen

Nemški zdravnik Robert Koch je odkril povzročitelja antraksa, kolere in tuberkuloze. V svojem življenju je poleg Louisa Pasteurja postal eden izmed glavnih soustanoviteljev bakteriologije. Za raziskovanje na področju tuberkuloze je leta 1905 prejel tudi Nobelovo nagrado za medicino. Rodil se je 11. decembra leta 1843.

Koch je bil eden od začetnikov mikrobiologije. Leta 1882 je odkril povzročitelja tuberkuloze, tako imenovani Kochov bacil. Izredno pozornost je vzbudil s sporočilom, da je odkril zdravilo proti tuberkulozi, vendar se je izkazalo, da ne gre za zdravilo, ampak za dobro diagnostično sredstvo.

Po tem, ko je Casimir Davaine dokazal direkten prenos bolezni antraksa med kravami, se je Koch poglobil v samo bakterijo Bacillus antracis. Z natančnim mikroskopiranjem je dognal, da so bakterije vedno v krvi živali, ki podležejo bolezni. Kljub temu sama povezava bakterije ob prisotnosti bolezni ni dokaz, da je bakterija povzročila bolezen, lahko je posledica bolezni. Koch je s poskusom dokazal, da če odvzamemo majhno količino krvi obolele živali in jo prenesemo v zdravo, bo zdrava žival zbolela in umrla. Ko je na ta način dvajsetkrat prenesel kri obolele živali na zdravo in so se vsakokrat pojavili enaki, značilni, znaki bolezni, je dokazal, da je bakterija Bacillus antracis resnični povzročitelj bolezni antraks. Razvil je metode za osamitev te bakterije iz vzorcev krvi in za rast čistih bakterijskih kultur. Odkril je, da bakterija ne more dlje časa preživeti izven gostitelja. V ta namen razvije endospore, ki pa lahko preživijo izven gostitelja tudi več let. Endospore v zemlji so bile vzrok nepojasnjenih izbruhov bolezni. Koch je objavil svoje izsledke leta 1876 in je bil za svoje delo leta 1880 nagrajen s službo v Berlinu v cesarski zdravstveni službi. Leta 1881 je začel spodbujati sterilizacijo kirurških pripomočkov s segrevanjem. Koch je utemeljil osnovno postavko imunobiologije, da oboleli organizmi reagirajo drugače od zdravih, kar je dobilo naziv Kochov fenomen. Odkril je tudi povzročitelja tropskih živalskih bolezni.

Koch si je nekoč pri izpitu nekega študenta privoščil šalo in vprašal: »Kaj bi naredili, če bi vas nekdo poklical, da pozdravite konja z zlomljeno ključnico?«

Študent je naštel dolgo vrsto zdravilnih prijemov, Koch pa mu je na to dejal: »Jaz pa bi takšnega konja takoj odkupil in potem za velik denar prodal kakšnemu muzeju. To bi bil namreč edini konj, ki bi imel ključnico.«

Ko je v družbi nekdo hotel Kocha ponižati, ga je pomenljivo vprašal: »Saj ste živinozdravnik, kajne?« Koch mu je mirno odgovoril: »Da, kakšne težave pa imate?«

Iskrice in izreki

Če hočemo vedeti, kako je treba dobro in pravilno vzgajati otroke, moramo vprašati tiste, ki jih nimajo. (Richard Hugo)

Kadar se delamo preveč velike, smo zelo majhni. (Destouches)

V svetu, ki je samo moder, barva ne obstaja. (Alex Garland: Obala)

Smeh ni greh

»Mama, si prebrala časopis? Napovedujejo velik po­tres, v katerem se bo podrla najvišja stavba v naši vasi. To bo čudovito!« »Zakaj pa tako misliš?« »Najvišja stavba je vendar naša šola!«

Sedemletna vnukinja pride od verouka in vpraša dedka: »Kaj pomeni: Ne nečistuj!?« Dedek se zamisli in odgovori: »To pomeni, da ne smeš pljuvati po tleh.«