Na kanalu HBO so ta teden predvajali zadnja dva od osmih delov serije Genialna prijateljica. Glede na povpraševanje po treh doslej prevedenih knjigah neapeljske tetralogije jo velja kmalu pričakovati tudi na kateri od slovenskih televizij.

O družbi, ljudeh, nas samih

Na letošnjem Slovenskem knjižnem sejmu je bila med najbolj prodajanimi tretja knjiga neapeljske tetralogije Elene Ferrante z naslovom O tistih, ki bežijo, in tistih, ki ostajajo. Po prvi knjigi je bilo že posnetih osem delov televizijske serije.

Kranj – V zadnjem mesecu dni so na kanalu HBO predvajali osem delov televizijske serije Genialna prijateljica, ki je nastala po literarni predlogi prvega dela neapeljske tetralogije italijanske avtorice, ki se podpisuje s psevdonimom Elena Ferrante. Vizualna različica je – kljub temu da seveda ne more pričarati istih občutkov, kot jih dobimo ob branju pisane besede – odlična in bo bržkone marsikoga, ki knjige še ni bral, spodbudila v obratni smeri, da se bo postavil na čakalno listo v knjižnici oziroma si bo v želji čim prej priti do knjige to kar kupil. Ne zgolj eno, ampak tri, po prvih dveh delih Genialna prijateljica (2016) in O novem priimku (2017) je v oktobru pri Cankarjevi založbi izšel že tretji (predzadnji) del neapeljskega cikla z naslovom O tistih, ki bežijo, in tistih, ki ostajajo, vsi trije v prevodu Anite Jadrič. Bralstvo seveda nestrpno čaka na zadnji del O izgubljeni deklici, ki naj bi ga predvidoma dobili prihodnje leto.

Elena Ferrante je mednarodno uspešna avtorica, katere dela prevajajo v več kot štirideset jezikov, pri nas je izšel še njen roman Dnevi zavrženosti, ob neapeljskem ciklu pa so bili v več državah in tudi pri nas založniki deležni pravega vala ferrantemanije. Avtorica, ki je sicer dala nekaj intervjujev po elektronski pošti, pa svoje pravo ime skrbno skriva pod psevdonimom, in se s tem na neki način tudi odreka slavi. Romani, ki so v Italiji izhajali od leta 2011 do 2015, tudi po mnenju stroke namreč sodijo v sam vrh sodobne svetovne književnosti.

Pisateljica v prvi osebi opisuje življenjski zgodbi dveh deklet, najboljših prijateljic iz otroštva Elene in Lile, ki sta se leta 1944 rodili v stanovanjski soseski na robu Neaplja. Zaradi revščine in tradicionalne družbe, v kateri je že vnaprej določena vloga moškega in ženske v družini, kljub temu da sta v šoli obe zelo uspešni, uspe šolanje nadaljevati le Eleni, Lila pa se zelo mlada poroči. Čeprav se na tem mestu njuni poti v življenje in viziji prihodnosti močno razlikujeta, pa ju usoda in povezave s skupnim odraščanjem v soseski zaradi različnih situacij vedno znova povežeta. Njuno prijateljstvo je že v drugi knjigi, v kateri se ljubezen prepleta z uveljavljanjem v družbi, ves čas na preizkušnji. Če nakazana svetla prihodnost ene vedno bolj bledi, se drugi vrata v boljše življenje vedno bolj odpirajo. A dekleti značajsko ostajata enaki, Lila je odločna in si upa hoditi po robu, medtem ko Elena v svojem nesamozavestnem značaju vselej izbira zanesljivejše poti. V tretji knjigi tako ena pristane kot delavka v tovarni salam, druga doštudira, uspe s svojim knjižnim prvencem in se poroči v Firence. Misli vam bodo pri tem kaj hitro lahko ušle v leta vašega odraščanja in vstopanja v svet odraslih.

A ne gre le za zgodbo dveh prijateljic iz mladosti, Ferrantejeva v pripoved spretno vplete socialno razdrobljenost italijanske družbe, še posebno na jugu, v petdesetih in šestdesetih letih prejšnjega stoletja, ki desetletje kasneje kulminira v razrastu neofašizma in terorizmu kot posledici frakcionaštva v boju za pravice ponižanih. V mikrookolju Italije prepoznavamo situacijo v globalnem svetu – na eni strani mafijsko sprego politike in kapitala, na drugi zmedeno ljudstvo, ki se zateka k populističnim voditeljem. Tretja knjiga nam v tem smislu da še posebno misliti. Knjige neapeljske tetralogije je preprosto težko odložiti, ko jih enkrat vzamete v roke. Zato bo tudi čakanje na zadnji del zagotovo težko.