K spomeniku talcem v Šenčurju so položili venec.

Hoteli so svobodno živeti

Spomin na žrtve ne sme zamreti, so si enotni organizatorji slovesnosti v spomin štiridesetih pobitih talcev v drugi svetovni vojni v Šenčurju.

Šenčur – Območno združenje Zveze borcev za vrednote NOB Kranj, občinska organizacija Šenčur ter krajevni organizaciji Visoko in Šenčur so ob spomeniku talcem priredili slovesnost v spomin na dogodek iz januarja 1944. Po napadu partizanov na žandarmerijsko nemško patruljo na cesti med Šenčurjem in Visokim se je nemški okupator okrutno maščeval. Iz begunjskih zaporov so pripeljali štirideset talcev in jih ustrelili na Sitarjevi njivi, nato pa so domačine iz Srednje vasi prisilili, da so trupla naložili na tovornjak, s katerim so jih prepeljali v Begunje in jih tam pokopali. Med žrtvami so bili fantje in možje iz vseh slovenskih krajev. Lahko bi bili tudi domačini iz Srednje vasi in Šenčurja, saj je gestapo tedaj zagrozil, da bo talce zbral med domačini. To je preprečil takratni šenčurski komisar Franc Padar, ki je dejal: ustrelite najprej mene.

»Pobiti na Sitarjevi njivi niso bili ustreljeni zato, ker bi si želeli oblast, ampak so hoteli svobodno živeti na svoji zemlji,« je dejal govornik na prireditvi Petar Potkonjak, tajnik območne organizacije SD Kranj in svetnik Občine Šenčur. »Njihova vizija je bila ljubezen do domovine in upanje, da se bo vojna čim prej končala. Proti tej viziji je ob pomoči domačih izdajalcev deloval okupator, ki se je na okruten in grozovit način znašal nad civilnim prebivalstvom. Slovenski narod je bil zanje obsojen na iztrebljenje.« Govornik je poudaril, da je bil čas NOB največja zmaga, izbojevana v okviru zavezniške koalicije proti fašizmu in nacizmu. »Zato se moramo vedno znova zavedati, kako dragocena sta svoboda in mir in kolikšna je cena, ki ju je zanju plačal slovenski narod. V takšni zavesti so se rojevale vrednote domoljubja, solidarnosti in tovarištva, te pa so dragoceno izročilo za mlade generacije in jih ne morejo izničiti nobeni še tako sprevrženi in nasilni poskusi revizije zgodovinskih dejstev.«

Na prireditvi so nastopili: Mešani pevski zbor Kokrški odred Preddvor z dirigentom Milanom Bajžljem, učenci Osnovne šole Šenčur z mentorji, ljudska pevka Vida Šušteršič in povezovalec programa Franc Kržan, predsednik Krajevne organizacije borcev za vrednote NOB Šenčur.