Od obljub k dejanjem

V teh dneh delavci Gorenjske gradbene družbe začenjajo gradnjo preostanka mengeške obvoznice, ceste, ki bo čez deset mesecev, ko bodo dela po predvidevanjih zaključena, Mengšane odrešila težkega tranzitnega prometa, ki se je doslej valil skozi središče mesta. Dobrih 1700 metrov dolg odsek skupaj z dvema avtobusnima postajališčema in pešpotjo do Topol bo Dars, investitorja projekta, skupaj z davkom stal 2,9 milijona evrov.

Mengeška obvoznica predstavlja le manjši del predvidene povezovalne ceste Želodnik–Mengeš–Vodice, ki bo služila kot povezava med štajersko in gorenjsko avtocesto, hkrati pa bo na lokalni ravni zagotavljala obvoz mimo Domžal, Mengša, Most pri Komendi in Vodic, naselij, ki se vsa po vrsti dušijo v kolonah vozil dnevnih migrantov in težkega tovornega prometa.

Povezovalna cesta je le eden v vrsti slovenskih infrastrukturnih projektov, ki dolga leta živijo kot mrtva črka na papirju nacionalnih programov, preden jih država prek trnove poti dolgotrajnih birokratskih postopkov mukoma začne uresničevati.

Lokacijski načrt za odsek Želodnik–Mengeš z obvoznico Mengeš je bil sprejet že leta 2004, sedem let kasneje, leta 2011, so Mengšani dočakali 2,7 kilometra dolg odsek vzhodne mengeške obvoznice, še osem let pa je trajalo čakanje na začetek del za dokončanje dobrega poldrugega kilometra ceste. Po petnajstih letih bo tako jeseni dokončan prvi pododsek prvega izmed treh odsekov 17,4 kilometra dolge cestne povezave med Želodnikom in Vodicami.

Ob takšni dinamiki uresničevanja projekta je nesmiselno ugibati, kdaj bo celotna trasa zgrajena, bolj na mestu je vprašanje, kdaj bodo zgrajeni odseki na najbolj kritičnih točkah. Denimo v Vodicah, kjer prebivalci naselja, ujeti med avtocestni priključek in poslovno cono v sosednji občini Komenda, plačujejo tudi davek cone, ki je bila odprta brez ustrezne ureditve prometne problematike.

Mengšanom je začetek gradnje uspelo doseči tudi zaradi pritiskov lokalne oblasti in večkratnih protestov lokalnega prebivalstva. Brez tega se država verjetno še nekaj časa ne bi zganila. Podobno strategijo so nato uporabili tudi v Vodicah. Protestnike je tam država uspela umiriti z obljubo, da bo obvoznico začela graditi leta 2020. Če se je leta 2017, ko so potekali protesti v Vodicah, leto 2020 zdelo še oddaljena prihodnost, je danes že tik pred vrati. Na obljubo, ki bi morala biti izpolnjena že včeraj, pa Vodičani gotovo ne bodo pozabili.