Droge v odpadnih vodah

Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami je v zadnji analizi odpadnih voda zajel tudi Centralno čistilno napravo Domžale - Kamnik.

Kamnik, Domžale – V raziskavo, ki jo Evropski center za spremljanje drog in zasvojenosti z drogami opravlja z namenom ocene uporabe oz. zlorabe prepovedanih drog v evropskih mestih in nekaterih svetovnih prestolnicah, so bila lani vključena tudi Ljubljana, Maribor ter Domžale in Kamnik (CČN Domžale - Kamnik), skupaj pa kar 38 milijonov prebivalcev iz 85 mest v 27 državah.

Odpadne vode so analizirali na prisotnost štirih drog: kokaina, amfetamina, metamfetamina in ekstazija. Analiza vključuje analize tedenskih (sedmih zaporednih povprečnih dnevnih) vzorcev odpadnih voda na prisotnost omenjenih drog. Vsebnost amfetamina, kokaina in MDMA v odvzetih vzorcih se je v primerjavi z letom 2017 povečala, je razbrati iz poročila, najvišje vsebnosti kokaina pa so izmerili v odpadnih vodah mest na zahodu in jugu Evrope, predvsem belgijskih, nizozemskih, španskih in britanskih. Zelo nizke vrednosti kokaina so zaznali v večini vzhodnoevropskih mest, vendar je opaziti trend rasti. Čeprav na splošno uporaba drog v Evropi raste, so tako v Ljubljani kot tudi Kamniku, Domžalah in Mariboru v odpadnih vodah zaznali manjšo vrednost drog, vsa slovenska mesta pa so se uvrstila na sredino oz. spodnjo polovico vseh analiziranih mest.

Odvzem vzorcev ponovno poteka v marcu in aprilu 2019, tokrat pa sodeluje kar pet slovenskih čistilnih naprav (Ljubljana, Maribor, Novo mesto, Domžale - Kamnik in Koper). Projekt pri nas koordinira Institut Jožef Stefan, poteka pa vse do leta 2021, saj je za napovedovanje trendov nujno večletno spremljanje vsebnosti biomarkerjev.