Okoli dvesto, večinoma že nekdanjih zaposlenih se je v sredo še simbolično poslovilo od Gorenjskega tiska, ki je od 1. februarja v redni likvidaciji.

Slovo od tiskarne za mnoge ganljivo

Okoli dvesto bivših in sedanjih zaposlenih se je v sredo zbralo na slovesu od tiskarne Gorenjski tisk storitve v likvidaciji. Ta poteka po načrtih.

Kranj – V sredo zvečer so se bivši in sedanji zaposleni v tiskarni Gorenjski tisk storitve, ki je od 1. februarja v redni likvidaciji, dobili na slovesnosti ob koncu 131 let trajajoče grafične dejavnosti v Kranju. Zbralo se je več kot dvesto ljudi, ki so bili tako ali drugače povezani s podjetjem. Navzoči so bili tudi nekateri poslovni partnerji, vodstvo podjetja in Marko Mohar, eden od dveh las­tnikov. Nekateri zaposleni so celotno aktivno življenje preživeli v tem podjetju, med zaposlenimi so se spletle mnoge prijateljske vezi in tudi ljubezni, zato je bilo slovo od podjetja ganljivo, a hkrati dostojanstveno, za kar so poskrbeli organizatorji.

Po kratkem nagovoru re­žiserja dogodka Boruta Gartnerja in povezovalke programa Lucije Omejc pred stavbo podjetja so prisotne peljali skozi večino prostorov, kjer so se odvijale ključne faze tiskarskega procesa. V vsakem večjem prostoru je bil krajši kulturni program, v katerem so nastopali Tamburaški orkester Bisernica Veterani, Škofjeloški oktet, Mešani pevski zbor iz Reteč ter mladi instrumentalistki Larisa Demšar in Eva Kržišnik, ki sta prisotnim obujali spomine na preživete dni v tiskarni. Prikazani so bili tudi vidnejši tiskarski dosežki grafičnih mojstrov, ki so ob gorenjskih narodnih nošah folkloristov iz Stare Loke dobili še lepši sijaj. Prisotne sta pozdravila duhovnik, jezuit in režiser Marjan Kokalj, ki je spregovoril o pomenu Biblije, katere imenitno knjigo so pred časom natisnili tudi v Gorenjskem tisku, in zdajšnji likvidacijski upravitelj Bojan Kos.

Slednji je večinoma že bivšim zaposlenim zaželel srečo v novih življenjskih izzivih. Na koncu so se vsi prisotni fotografirali in tako je nastal zgodovinski posnetek ob zadnjem dejanju bogate tradicije tiskarstva v Kranju, nato pa simbolično zapustili stavbo tiskarne, kar je Škofjeloški oktet pospremil z Avsenikovo pesmijo Veselje, radost, srečo vam želimo.

Postopek likvidacije Gorenjskega tiska storitve sicer poteka po načrtih, konec postopka pa je odvisen od hitrosti unovčevanja sredstev podjetja, poplačila njegovih obveznosti in izterjave terjatev, je pojasnil likvidacijski upravitelj Bojan Kos. V roku so bile prijavljene vse terjatve, ki so jih imeli zavedene tudi v evidencah podjetja. »Plačila se izvajajo redno. Vse obveznosti bodo poplačane v dogovorjenih rokih,« je zagotovil. Postopek redne likvidacije sicer po zakonodaji traja najmanj pol leta.

S proizvodnjo bodo predvidoma prenehali konec aprila, ko naj bi končali vsa prevzeta naročila. »Po zaključku proizvodnje bo potrebno še nekaj mesecev delo manjšega števila zaposlenih zaradi zagotovitve izvedbe zaključnih poslov in opravil v postopku likvidacije,« je razložil Kos.

Glede razreševanja presežka delavcev v času postopka likvidacije poteka aktivno sodelovanje s sindikati, zavodom za zaposlovanje, vsemi podjetji znotraj skupine MSIN, kamor sodi tudi Gorenjski tisk storitve v likvidaciji, in tudi drugimi podjetji. Do tega tedna se je na podlagi lastne odločitve šest zaposlenih prezaposlilo v podjetje EGP Škofja Loka iz skupine MSIN, ob tem pa Kos poudarja, da je bilo možnosti za zaposlitev precej več. »Podatkov o zaposlitvah zunaj skupine MSIN uradno ne beležimo. Po individualnih razgovorih s sodelavci pa jih je že velika večina našla nove zaposlitve bodisi v grafični branži kot tudi izven nje.« Kos ne pričakuje večjih težav pri ponovnem zaposlovanju večine njihovih zaposlenih, saj gre po njegovih besedah za kakovosten kader, v katerem tudi ostali delodajalci vidijo dodano vrednost za svoja podjetja.

Po podatkih kranjske območne službe zavoda za zaposlovanje je v prvih dveh mesecih likvidacijskega postopka odpovedi zaposlitve prejelo 84 od skupno 115 delavcev Gorenjskega tiska storitve, večina njih se je tudi prijavila v evidenco iskalcev zaposlitve. »Prvim prijavljenim je že potekel odpovedni rok in so se prijavili v evidenco brezposelnih oseb. Na Gorenjskem je bilo takih 17 oseb, ena izmed teh se je odjavila zaradi zaposlitve,« so sporočili in dodali, da podatka o tistih, ki so novo zaposlitev našli v času odpovednega roka, nimajo, saj se ti ne prijavijo v evidenco brezposelnih oseb.