Na območju vodnega vira Ovčje jame so odlagali zgolj nenevarni material. / Foto: arhiv Društva za varstvo okolja Bled

Odlagali nenevarni material

V Društvu za varstvo okolja Bled so opozorili na odlaganje raznovrstnih gradbenih odpadkov v bližini vodovarstvenega območja Ovčje jame, ki bi lahko ogrozilo vodni vir za štiri gorenjske občine.

Gorje – V neposredni bližini vodovarstvenega območja Ovčje jame na Pernikih je konec marca eden od občanov opazil, da je kamion kranjskega gradbenega podjetja pripeljal odpadke in jih zasipaval. Ker se na tem območju nahaja glavni vir pitne vode za več kot 15 tisoč prebivalcev občin Gorje, Bled, Radovljica in Žirovnica, so pri Društvu za varstvo okolja Bled o tem takoj obvestili pristojne službe, je poudaril predsednik društva Miroslav Kapus.

»Medobčinski inšpektor je na dan prijave na mestu odlaganja odpadkov zasledil voznika med zasipavanjem z zemljino in gradbenemu podjetju prepovedal vsa dela. Pristojni organi, ki bi morali odrediti odstranitev odpadkov, niso ukrepali še do danes,« opozarja Kapus. Med odloženimi odpadki bi se po njegovih besedah lahko znašli tudi nevarni odpadki, in ker gre na tem območju za kraško površje, bi lahko morebitne nevarne snovi ob hitrem pronicanju prešle v vodni vir. Ob tem je še opozoril, da se kakovost pitne vode za 15 tisoč prebivalcev na tem območju v zadnjih letih že tako slabša. »Voda, ki prihaja iz zbiralnikov doline Radovne, je klorirana že od leta 2014, saj je vodni vir neprestano mikrobiološko onesnažen. Stanje vode se slabša tudi zaradi prekomerne kmetijske dejavnosti na območju Mežaklje in izsekavanja gozdov.«

Po besedah gorjanskega župana Petra Torkarja za vodovarstvena območja veljajo zelo strogi režimi ne samo glede odlaganja odpadkov, ampak tudi drugih dejavnosti na tem območju, s katerimi bi lahko ogrozili vodni vir, kot je recimo gnojenje. »Zato se odzovemo na vsako tako prijavo in po potrebi sprejmemo potrebne ukrepe.« Na medobčinskem inšpektoratu in redarstvu občin Jesenice, Gorje, Kranjska Gora in Žirovnica so po besedah občinskega inšpektorja Gregorja Jarkoviča prijavo prejeli že 27. marca. »Takoj smo se odzvali, saj gre za zemljišče, ki je zelo porozno, zato bi bil dejansko lahko ogrožen vodni vir.« Kot so ugotovili, so na zemljišče resnično dovažali material, a se je izkazalo, da gre v glavnem za zemljino, torej nenevarne odpadke z enega od blejskih gradbišč. Ob tem je Jarkovič še opozoril, da to zemljišče ni vključeno v občinski odlok o zaščiti vodnega vira, zato že nekaj let pozivajo ministrstvo za okolje in prostor, da sprejmejo uredbo o zaščiti vodnega vira na tem območju, saj sicer niti nimajo pristojnosti za ukrepanje. »A ker gre za območje Triglavskega narodnega parka in Nature 2000, smo kljub temu bolj pozorni.« Pri preverjanju na terenu so ugotovili, da ima lastnik zemljišča soglasje vseh pristojnih institucij za izravnavo zemljine, seveda z nenevarnim materialom, in kot se je izkazalo, v omenjenem primeru res ni šlo za odpadke, ampak zgolj zemljino.