Po nekaterih projekcijah bo leta 2060 pri nas skoraj trideset odstotkov prebivalcev starejših od 65 let. / Foto: Gorazd Kavčič

Nimam časa, sem v »penziji«

Starejši še nikdar do sedaj niso imeli toliko možnosti za aktivno preživljanje jeseni svojega življenja kot sedaj in zgornjo trditev so dokazali tudi na že petem mednarodnem festivalu znanja in kulture starejših, ki so ga letos gostili v Domžalah. Glavni poudarek druženja je bil na tem, da nikoli nismo prestari, da se ne bi mogli naučiti še česa novega.

Domžale – V Kulturnem domu Franca Bernika v Domžalah so 25. aprila gostili 5. Mednarodni festival znanja in kulture starejših, katerega gostitelja sta bila Slovenska univerza za tretje življenjsko obdobje in Društvo Lipa – Univerza za tretje življenjsko obdobje Domžale, častni pokrovitelj dogodka pa predsednik države Borut Pahor. Kulturni dom so do zadnjega kotička napolnili starejši iz vse Slovenije, pa tudi iz tujine – iz Frankfurta, Zagreba in Terske doline v Italiji. S festivalom organizatorji želijo poudariti pomen izobraževanja starejših, univerz za tretje življenjsko obdobje ter uresničevanja vseživljenjskega učenja.

»V Sloveniji smo lahko zelo ponosni, da imamo več aktivnih mrež organizacij, ki izvajajo ali promovirajo izobraževanje odraslih, za izobraževanje starejših odraslih pa se najdlje in najbolj strokovno ukvarjata dve mreži organizacij, ki enakomerno pokrivata vse slovenske občine in regije. To sta mreža 34 ljudskih univerz in široka mreža več kot petdesetih univerz za tretje življenjsko obdobje, ki povezuje več kot tisoč mentorjev in več kot tisoč prostovoljcev. Slovenija se podobno kot večina evropskih držav sooča s spremembami demografske strukture prebivalstva – vse to nam postavlja nova vprašanja in izzive. Proces staranja v Sloveniji naj bi bil še intenzivnejši kot drugod; po nekaterih projekcijah bo leta 2060 pri nas skoraj trideset odstotkov prebivalcev starejših od 65 let. Posledice takšnih gibanj bodo vidne na več področjih, ne le pri javnih izdatkih, ampak tudi pri vključevanju starejših v družbo in kakovosti življenja starejših. Naloga univerz za tretje življenjsko obdobje je pri ohranjanju aktivnosti starejših neprecenljiva,« je zbrane nagovorila mag. Katja Dovžak, vodja sektorja za izobraževanje odraslih z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, in poudarila, da je starost obdobje življenja, ki ima svoje posebnosti, a ni manj pomembna od ostalih obdobij življenja.

»Jesen življenja je lahko izredno ustvarjalna in bogata za dušo, um in telo in prav vi dokazujete, da to obdobje ni le čakanje, ampak je še kako aktivna doba. S svojimi aktivnostmi dokazujete pomen besed: nimam časa, sem v 'penziji', iz vaših del seva življenjska modrost in ne morem, da jih ne bi primerjal z brušenimi diamanti,« je starejše nagovoril župan Toni Dragar in dodal, da opaža premalo poglobljenega podajanja znanja s starejših na mlajše, saj v zadnjih letih formalna izobrazba ne pomeni več toliko kot nekdaj. »Zakaj starejše včasih zanemarimo in jih imamo za neuporabne, ko pa v sebi skrivajo tak zaklad znanja in izkušenj. Vsem mladim polagam na srce – odprtih rok sprejmite to znanje, ki ga nudi življenje. Od tega se prav vsi lahko največ naučimo in nikoli nismo prestari, da se ne bi mogli naučiti še česa novega,« je še zaključil.

Na celodnevnem festivalu so posamezne univerze predstavile svoje delo, popoldne je bilo namenjeno strokovnemu posvetu z naslovom Starejši, učenje, umetnost, zaključek pa ogledu Slamnikarskega muzeja in muzejske hiše Menačenkova domačija.