Pred Vojaškim objektom Rudolfa Badjure so odkrili spominsko obeležje v čast pripadnikom voda vojaške policije 22. brigade Teritorialne obrambe. / Foto: Tina Dokl

Spomin na osamosvojitev

V soboto je pred Vojaškim objektom Rudolfa Badjure na Rudnem polju na Pokljuki potekala slovesnost ob odkritju spominskega obeležja. Slavnostni govornik je bil minister za obrambo Karl Erjavec.

Srednja vas v Bohinju – Obeležje, za postavitev katerega je dalo pobudo Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Zgornja Gorenjska, je namenjeno spominu na osamosvojitveno dogajanje, v katerem so pripadniki voda vojaške policije 22. brigade Teritorialne obrambe zavzeli vojaški objekt JLA na Rudnem polju in enoto JLA prisili v predajo. »Tridesetega junija leta 1991 smo dobili nalogo, da gremo v zavzetje vojašnice na Pokljuki, kjer je bil tedaj logistični in šolski center JLA. Nismo imeli podatkov, koliko vojakov je tam nameščenih, in pričakovali smo najhujše. Bili smo previdni in smo najprej razorožili ter zajeli stražarja, sledili so poziv vojakom in starešinam k predaji ter trda pogajanja s poveljujočim vodnikom. Odločil sem se, da jim damo uro časa, da pripravijo vojašnico na predajo, v nasprotnem primeru bi uporabili silo. Po eni uri se je poveljnik strinjal s predajo, podpisali smo prevzem orožja, streliva in vojašnice, ki je bila od tedaj naprej v rokah Teritorialne obrambe Slovenije,« je povedal tedanji poveljnik voda vojaške policije 22. brigade Teritorialne obrambe Zvone Mulej.

Zbrane je nagovoril tudi predsednik Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Zgornja Gorenjska Janez Koselj, ki se je zahvalil vsem, ki so podprli njihovo pobudo, predvsem pa ministru za obrambo Karlu Erjavcu, slavnostnemu govorniku slovesnosti ob odkritju spominskega obeležja. »Zadovoljen sem, da smo danes odkrili to spominsko obeležje in mislim, da je prav, da ga imamo, ker se včasih zdi, da smo svojo državo dobili kar tako. Ne smemo pozabiti na vse žrtve, na družinske člane, ki so ostali brez svojih bližnjih, tudi zaradi dogodkov v času vojne za Slovenijo. Teh časov se moramo spominjati s ponosom,« je dejal Karl Erjavec in dodal: »Na Rudnem polju so bili napeti dnevi pogajanj in spopadov. Zahvala gre usposobljenim poveljnikom, kot je Zvone Mulej in drugim borcem, ki so s svojo preudarnostjo dosegli, da ni prišlo do najhujšega.«

Slovesnosti ob odkritju obeležja, ki bo večno spominjalo na enega od dogodkov novejše zgodovine, na enega od vrste dogodkov v komaj rojeni državi, dogodkov za ohranitev samostojnosti zadnjega junija leta 1991, so se udeležili številni predstavniki zvez vojnih veteranov, bohinjski župan Jože Sodja, blejski župan Janez Fajfar in poslanec v Evropskem parlamentu Igor Šoltes.