Organizatorji so predstavili program in cilje mednarodnega festivala alpskega cvetja.

V Bohinju festival alpskega cvetja

V Bohinju se začenja 13. Mednarodni festival alpskega cvetja. Slovesnost ob odprtju bo jutri, v soboto, na travniku pred Kulturnim domom Joža Ažmana v Bohinjski Bistrici. Festival bo potekal do 9. junija.

Bohinjska Bistrica – Kot poudarja direktor Turizma Bohinj Klemen Langus, je festival osrednji dogodek spomladanskega časa in tudi osrednji »image festival« Bohinja, ki svojo javno podobo gradi na sonaravnem, trajnostnem turizmu. »Festival cvetja si marsikdo napačno predstavlja, češ da gre za razstavo cvetja, kot smo jo vajeni v arboretumih, torej gojenega cvetja, a pri našem festivalu je ves Bohinj naravni botanični vrt, v katerem raste več kot tisoč različnih rastlinskih vrst, ki jih želimo ohraniti.« V času festivala, pri katerem zgledno sodelujejo Turizem Bohinj, občina, Triglavski narodni park, osnovna šola in planinska zveza, bo letos vrsta dogodkov, med drugim botanični izleti, domača tržnica, tržnica ob jezeru z Marijo Merljak in številni kulturni dogodki, razpored katerih lahko najdete na spletu ali v posebni festivalski reviji Bohinj cveti. Ta konec tedna bo tudi prireditev, ki jo organizirajo bohinjski vrtci, Zlatorogova pravljična dežela – U konc' sveta so pravljice doma, ki v Ukanc privabi predvsem najmlajše.

Občina že vse od začetka podpira festival alpskega cvetja, saj se zaveda pomena narave in povezanosti Bohinjcev z naravo. Kot je dejal župan Jože Sodja, so v Bohinju zavezani življenju z naravo, to pa sovpada tudi s strategijo sonaravnega razvoja in načrti za umirjanje prometa. Pomembne korake v to smer delajo v Bohinju tudi s certifikatom Bohinjsko, pomemben pa se jim zdi tudi kmetijstvo, ki v Bohinju sicer upada. Majda Odar iz Triglavskega narodnega parka je poudarila uspeh vzgoje mladih prek mreže šol Triglavskega narodnega parka in izobraževalnih aktivnosti. Ob dogajanju festivala alpskega cvetja bo pomemben mejnik tudi 125-letnica Orožnove koče na planini za Liscem pod Črno prstjo, kjer bo 14. junija osrednji dogodek ob jubileju z organiziranimi pohodi iz vseh smeri. Martin Šolar, podpredsednik Planinske zveze Slovenije, je ob tem omenil še projekt omrežja občin v Alpah speciAlps, v sklopu katerega bo v Bohinju potekal projekt večletnega najema travnika, na katerem bodo s poskusom treh različnih načinov gospodarjenja – intenzivnega, tradicionalnega in kultiviranega – prikazali primere ohranjanja biodiverzitete.