Dobrega pol leta po ujmi / Foto: Tina Dokl

Še uganka, kako hitra bo sanacija po ujmi

Občina Tržič si od države obeta okrog 2,8 milijona evrov za popravilo občinske infrastrukture po oktobrski ujmi, v Dovžanovi soteski naj bi po zagotovilih župana s tem popravili vse najnujnejše. Domačin iz Jelendola Janez Meglič močno upa, da je stroka projekte temeljito pripravila in bodo rešitve dolgoročne.

Tržič – Tržiški občinski svetniki so na majski seji sprejeli rebalans proračuna, med drugim predvidevajo dolgoročno zadolževanje občine v višini do šeststo tisoč evrov za sofinanciranje sanacijskih ukrepov zaradi lanske ujme na širšem območju Jelendola in poleg tega likvidnostno zadolževanje v višini do 850 tisoč evrov, ker je treba založiti lastna sredstva do povračila iz državnega proračuna. Kot je povedal tržiški župan Borut Sajovic, si občina od države obeta okrog 2,8 milijona evrov za popravilo občinske infrastrukture po oktobrski ujmi, kar naj bi vlada sprejela sredi junija. V načrtih, ki jih je občina predložila državi, je enajst prioritet na odseku Slap–Jelendol. »Temu pa je treba dodati še dela na gozdnih cestah in dela na vodotokih, kjer je škode za skoraj deset milijonov evrov. Računamo, da se bo vsaj nekaj od tega realiziralo že letos, ve pa se, da bo prva na vrsti obnova zidu na koncu Cankarjeve ulice, pri domačiji nesrečnih Dovžanovih, kjer je Tržiška Bistrica povzročila največ škode, prestopila bregove in udrla na tržiško cesto,« je pojasnil župan.

Šele ko bo sanacijski načrt potrjen na vladi, bo občina lahko začela z deli na enajstih prioritetnih odsekih. »Smo pa rahlo zaskrbljeni, ker se lahko zgodi, da nam bo procedura na koncu namenila premalo časa za sanacijo, s katero moramo zaključiti do 25. novembra letos, če želimo počrpati sofinancirana državna sredstva,« je opozoril župan.

Domačin iz Jelendola Janez Meglič je povedal, da je bilo doslej narejeno opravljeno še v času intervencije po ujmi. Ve, da občina pričakuje sofinancirana sredstva, a obenem opozarja, da je gradbena sezona že tukaj in da je dela treba čim prej začeti. Predvsem pa upa, da je stroka vse pregledala in pripravila temeljite projekte sanacije, ki bodo uredili in izboljšali stanje na celotni infrastrukturi v Dovžanovi soteski – od cest in vodotokov do gozdnih cest ... Po mnenju Janeza Megliča bi bilo smiselno – ko bo že razkopano in bodo tudi omejitve prometa – obenem urediti še ostalo pripadajočo komunalno infrastrukturo. »Ta ujma je ljudem pustila določene posledice. Bolj ko se slabo vreme približuje, večji je strah, da bi se kaj takega ponovilo. Zato resnično želim, da bi bila sanacija temeljita in bi prinesla dolgoročni razvoj doline,« je še enkrat poudaril.