Skalni podor nad Bistrojem Školjka v Podljubelju se je v torek po manj kot treh mesecih ponovil v kar dvajsetkrat večjem obsegu. / Foto: Simon Šubic

Že drugi skalni podor v treh mesecih

Bistro Školjka v Podljubelju so v torek že drugič letos poškodovale skale, ki so se utrgale s pobočja nad objektom. Vse kaže, da bodo morali gostilno preseliti.

Podljubelj – Podljubeljski gostinki Darji Govekar in njeni družini se je ta teden svet postavil na glavo. Potem ko so morali zaradi skalnega podora že 18. marca letos za nekaj dni zapreti družinski Bistro Školjka, se je v torek popoldne s pobočja nad njihovim gostinskim lokalom na robu Podljubelja spet utrgala velika količina skalne gmote, dvajsetkrat večjega obsega kot marca. Po drugem skalnem podoru v slabih treh mesecih je morala štiričlanska družina takoj zapustiti svoj dom in gostilno s spoznanjem, da se bodo najverjetneje morali preseliti na varnejšo lokacijo čez cesto. Pri Rdečem križu Tržič so sicer že odprli poseben TRR-račun za zbiranje denarne pomoči družini Govekar. Številka računa, odprtega pri Abanki, je SI56 0510 0801 0063 548, ob nakazilu prostovoljnega prispevka pa je treba obvezno dopisati namen 'Skalni podor Pod­ljubelj'.

»Ne vem še, kaj bomo naredili. Ničesar ne bi rada napovedovala, dokler ne bomo seznanjeni s celotno situacijo. Zelo razmišljamo, kaj storiti, saj nam je lokal vendarle dajal vsakodnevni kruh,« je včeraj povedala Darja Govekar, ki je z družino in materjo, ki je tudi morala zapustiti staro hišo ob njihovi gostilni, začasno zatočišče našla pri sorodnikih. Občina Tržič jim je sicer ponudila manjše občinsko stanovanje v Podljubelju, je razložil župan Borut Sajovic, ki tudi sam meni, da je za Govekarjeve dolgoročno najboljša in najvarnejša rešitev selitev lokala in doma na drugo stran ceste: »Ta razmislek je nujen, saj se bojim, da je družina Govekar svoj bonus sreče že porabila.«

»Hišo in gostilno bo najbrž treba zapustiti in ju preseliti na drugo stran ceste. Zadnji odlom je namreč še izdatneje opozoril na preperelost, načetost in krušljivost skalne gmote nad objektoma,« je še župan, ki si je še isti dan ogledal območje skupaj s strokovnjakom za skalne podore.

V torek se je pokazalo, da prvi zaščitni ukrepi, ki so jih lastniki s sodelovanjem občine (zaradi zavarovanja bližnje občinske ceste) izvedli ob sanaciji marčevskega podora, ne zadoščajo. Ker so tudi višje po skalnem pobočju vidne razpoke, bo najbrž treba za trajno rešitev problema zgraditi zaščitni nasip in preseliti ogrožena objekta, je povedal Sajovic.

»Bilo je v torek okoli 17. ure, ko je tako kot marca močno zaropotalo, le da tokrat še precej močneje. Skale so znova prebile steno lokala, k sreči pa tedaj v njem ni bilo gostov. Bili pa so zaposleni, a se k sreči ni nihče poškodoval. Takoj smo se morali izseliti, tako da smo s seboj vzeli le najnujnejše stvari,« se spominja Darja Govekar. »Težko je. Prizadel nas je že prvi skalni podor marca letos, dodatno še skalni podor na cesti na Ljubelj, zdaj pa še to. V sekundi smo ostali brez vsega, kar smo doslej ustvarjali, brez svojega kruha,« je dodala.

Zaradi sprožitve skalnega podora so posredovali prostovoljni gasilci iz Podljubelja in Bistrice pri Tržiču, ki so zavarovali območje, izklopili elektriko, iz objekta iznesli skale in nudili pomoč lastnikom pri izselitvi. Prostore so tudi pregledali in prezračili ter izmerili prisotnost nevarnih plinov, ki pa jih niso zaznali, so sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje.