Uporabniki VDC INCE Mengeš so na slovesnosti ob 40-letnici zavoda takole zaplesali tango. / Foto: Tina Dokl

Predstavili so svoj svet

Varstveno delovni center INCE Mengeš, ki je bil ustanovljen kot delavnica pod posebnimi pogoji za osebe z motnjami v duševnem razvoju, letos obeležuje štirideset let svojega delovanja.

Mengeš – Zavod INCE Mengeš že štirideset zagotavlja dostojanstvo, enake možnosti in družbeno vključevanje pa tudi zaposlitev in bivanje oseb z motnjo v duševnem razvoju. Danes zavod združuje 108 uporabnikov iz sedemnajstih slovenskih občin, deluje pa v treh enotah, in sicer v Mengšu, v umetniški enoti ZU v Mostah pri Komendi in v bivalni enoti Naša hiša v Grobljah pri Domžalah, kjer živi 33 uporabnikov. Poleg storitev usposabljanja in zaposlitve nudijo tudi prostočasne aktivnosti.

Začetki varstveno-delovnega centra v Mengšu segajo v december leta 1978, največ zaslug za ustanovitev zavoda pa ima prvi direktor Bruno Kocbek, ki je s svojo pozitivno energijo in požrtvovalnostjo, predvsem pa razumevanjem potreb uporabnikov, postavil enega bolj strokovnih centrov v Sloveniji in oral ledino razvoju varstveno delovnim centrom, takšnim, kot jih poznamo danes. »Razvoj VDC INCE Mengeš je šel čez več mejnikov, ki so imeli skupen cilj: sprejemanje in spoštovanje drugačnosti, ki sta najvišji stopnji integracije oseb z motnjo v duševnem razvoju. Ponosna sem, da našo zgodbo pišemo že štirideset let in gradimo uporabnikom prijazno okolje, kjer se počutijo varno in sprejeto. Nenehno namreč stremimo k temu, da svoje delo opravljamo še boljše. Vseskozi je naša najpomembnejša naloga ta, da znamo pravilno oceniti sposobnosti naših uporabnikov, da lahko skupaj z njimi razvijamo njihove potenciale, obenem pa jim omogočamo vedno več možnosti in priložnosti za uspešno izvajanje dela ter sodelovanja pri ostalih aktivnostih,« je ob nedavnem praznovanju v mengeški enoti povedala Vladka Pacek, direktorica VDC INCE Mengeš, in ob tem podelila cvetje trem uporabnicam, ki so z njimi že vseh štirideset let. Dodala je še, da v zavodu v prihodnje načrtujejo dograditev objekta institucionalnega varstva, ki bo namenjen skrbi za šibkejše in ostarele osebe z motnjo v duševnem razvoju, ustanovitev stanovanjske skupine za samostojnejše uporabnike ter razmišljajo o večji umetniški enoti, v kateri bodo lažje sledili vsem potrebam uporabnikov.

Da v INCE Mengeš svoje poslanstvo opravljajo zelo učinkovito in so odličen primer dobre prakse, je zaposlenim priznala Breda Božnik, državna sekretarka z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve in enake možnosti, ki najboljšo potrditev za to vidi v zadovoljnih uporabnikih. Ti so ob jubileju pripravili pester program in pokazali, kaj vse počnejo. Razstavili so grafike, vezenine in fotografije, zaplesali tango in zapeli ter predvajali kratek film z naslovom Poglej v moj svet.