Anja Bunderla svetnica

Po več kot pol leta zapletov so svetniki v občini Gorje na zadnji seji potrdili mandat občinski svetnici Anji Bunderla.

Gorje – Gorjanski občinski svetniki na konstitutivni seji decembra lani niso potrdili svetniškega mandata Anji Bunderla, saj je njen protikandidat v šesti volilni enoti vložil pritožbo, da naj bi do njene izvolitve v občinski svet prišlo z neresničnim prikazovanjem podatkov glede stalnega bivališča.

Upravna enota Radovljica je po preverjanju ugotovila, da očitki glede stalnega bivališča ne držijo, zato so na seji preteklo sredo občinski svetniki o mandatu ponovno glasovali in Anji Bunderla soglasno potrdili mandat.

Na upravno in vrhovno sodišče

»Skrb vzbujajoče je, da imajo občinski svetniki možnost brez preverjenih dejstev izvoljenega svetnika izločiti iz občinskega sveta na podlagi neutemeljenega suma. Svetniki na konstitutivni seji niso preučili dejstev, temveč so glasovali za interese kandidata, ki je izgubil volitve,« je še vedno ogorčena Anja Bunderla, ki je ob tem spomnila, da je upravno sodišče že januarja potrdilo njen mandat izvoljene svetnice. »To je bil prvi primer v Sloveniji. Pritožba ni bila dovoljena. Vrhovno sodišče je odločalo le o tem, da je pritožba, ki jo je vseeno vložil župan Peter Torkar, možna, ni pa odločalo o vsebini,« je poudarila. Predsednik komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja Janez Kolenc je v obrazložitvi sklepa, s katerim so občinski svetniki ponovno odločali o mandatu izvoljene kandidatke za svetnico v šesti volilni enoti, pojasnil, da se je občinski svet že ob sprejemanju odločitve glede potrditve mandata zavedal, da gre za poseg v pravice izvoljene kandidatke, vendar je moral z enako mero zaščiti tudi pravice pritožnika do pritožbe. Mandata Anje Bunderla niso mogli potrditi, dokler ni bil razjasnjen dvom glede njenega dejanskega prebivališča.

Dvom o stalnem prebivališču

Občina Gorje je zato pozvala upravno enoto, naj izpelje ugotovitveni postopek. Sredi maja je s strani občinskega sveta pooblaščena odvetniška družba prejela sklep upravne enote o ustavitvi postopka ugotavljanja stalnega prebivališča. »Iz sklepa izhaja, da je postopek ustavljen, ker upravna enota ni ugotovila, da bi nepotrjena kandidatka v času preverjanja stanovala drugje kot na naslovu prijavljenega stalnega prebivališča v volilni enoti Podhom. Res pa je tudi, da nimamo nobene uradne ugotovitve glede tega, kje je dejansko stalno prebivala v času njene kandidature, kar je bilo bistvo pritožbe.« Župan Peter Torkar je v zvezi s tem dejal, da je »država v tem primeru padla na izpitu, saj bi morala pri zakonih, ki jih sprejema, imeti tudi jasno sliko o tem, kako jih izvajati«. Ob tem je dodal, da so kljub dejstvu, da državni organi niso odgovorili na dvome, izražene v pritožbi, svetniki ponovno odločali o potrditvi mandata in ga tudi soglasno potrdili.

Sodelovanje v delovnih telesih

»Upam, da to ni učni primer za župane, kako lahko izločijo zakonito izvoljenega svetnika, ki jim ni pogodu, za obdobje več kot pol leta in v tem obdobju s svojo ekipo odločajo o ključnih občinskih zadevah,« je po potrditvi mandata svetnice dejala Anja Bunderla in dodala, da je še bolj skrb vzbujajoče, da za nepravilnosti, ki so se dogajale na Občini Gorje, ni bilo posluha niti pri pristojnih državnih službah, ki bi morale skrbeti za dosledno upoštevanje zakonov. V odgovor so ji navedli le, da to ni v njihovi pristojnosti, je pojasnila. Po potrditvi mandata Anja Bunderla pričakuje, da bo imela možnost sodelovati tudi v katerem od delovnih teles občine. To je zahtevala tudi na zadnji seji, a so ji pojasnili, da so vsa mesta v odborih že zapolnjena. Kot pravi, pa bo pri tej zahtevi vztrajala. Župan Peter Torkar je dejal, da ima svetnica v skladu z zakonodajo seveda tudi možnost, da sodeluje v odborih in drugih delovnih telesih. »Naj vloži pobudo, pa bomo o njej razpravljali, občinski svet pa sprejel odločitev.«