V prenovljenih prostorih so predstavili tudi program Krekovega središča.

Odprli Krekovo središče

V Komendi so nedavno odprli prenovljene prostore enote za kakovostno staranje in medgeneracijsko sožitje Inštituta Antona Trstenjaka.

Komenda – V času urbanizacije in staranja prebivalstva raste tudi potreba po novih načinih povezovanja krajevnih skupnosti in solidarne medsebojne pomoči. Prav v ta namen so po 15 letih od nakupa stanovanjske hiše v Komendi na Inštitutu Antona Trstenjaka pred kratkim tudi uradno odprli vrata prenovljene enote za razvoj alternativnih bivanjskih in drugih programov za kakovostno staranje in medgeneracijsko sožitje.

Enota je zagon dobila tudi s programom Krekovo lokalno središče za severozahodno ljubljansko urbano regijo, ki se je zaključil v začetku junija in so ga na inštitutu izvajali skupaj z Zavodom Medgeneracijsko središče Komenda, preko Lokalne akcijske skupine Za mesto in vas pa sta ga sofinancirali država in EU. Med projekti v okviru programa je bil najodmevnejši Babi servis, brezplačna storitev za starše otrok, ki potrebujejo nekajurno varstvo. Babi servis je bil do sedaj na voljo v Komendi, Mengšu, Vodicah in Trzinu, po poletnem premoru pa bodo že septembra z novo finančno spodbudo storitev razširili še na področje Medvod in Domžal.

Hkrati pa bodo v Krekovem središču program jeseni nadgradili še s tremi dodatnimi sklopi, ki jih je podrobneje predstavil dr. Jože Ramovš z Inštituta Antona Trstenjaka. Tako bodo izvajali tudi dejavnosti za razbremenitev neformalnih oskrbovalcev, dejavnosti za družine in počitniško varstvo otrok ter dejavnostmi za aktivno in zdravo staranje.

»Z vztrajnostjo in pomočjo mnogih smo gradili hišo in jo pripeljali do faze, v kateri smo zdaj, torej da je pripravljena za izvajanje različnih projektov. Veseli smo, da se to sedaj tudi uresničuje,« je povedala direktorica inštituta Ksenija Ramovš in dodala, da so v starajočih se skupnostih, kot je naša, v kateri je vsak četrti prebivalec že starejši od šestdeset let, oblikujejo tudi različne oblike povezovanja generacij in pomoči starejšim. »Že zdaj 25 odstotkov starejših zaradi pomanjkanja kapacitet ne more biti vključenih v domove za starejše, zato je treba iskati tudi druge racionalne rešitve, tudi takšne hiše, še zlasti če vemo, da si vsi želimo biti na stara leta kolikor je mogoče dolgo doma,« je glavno idejo, zaradi česar so se v inštitutu odločili za investicijo v Komendi, pojasnila Ksenija Ramovš.