Slavnostni govornik predsednik vojnih veteranov občine Kranjska Gora Anton Albreht / Foto: Tina Dokl

Obeležje na Korenskem sedlu

Veterani vojne za Slovenijo so skupaj z Občino Kranjska Gora na Korenskem sedlu postavili obeležje v spomin na dan, ko je tedanja Teritorialna obramba pred osemindvajsetimi leti razorožila jugoslovansko vojsko in prevzela nadzor nad državno mejo.

Rateče – Konec tedna so po vsej Gorenjski organizirali slovesnosti ob dnevu državnosti, med drugim tudi pri spominskem obeležju pri nekdanjem mejnem prehodu Rateče in na Korenskem sedlu, kjer je združenje veteranov vojne za Slovenijo Zgornje Gorenjske v soboto postavilo novo spominsko obeležje v spomin na osamosvajanje Slovenije in na 1. julij 1991, dan, ko je Teritorialna obramba Zgornje Gorenjske na Korenskem sedlu prevzela nadzor nad državno mejo.

»Gre za proces, ki je pred 28 leti spremenil pot slovenskega naroda, ki je utrl Sloveniji in njenim državljanom pot v svobodno Evropo,« je v nagovoru poudaril kranjskogorski župan Janez Hrovat. Slavnostni govornik na prireditvi je bil Anton Albreht, domačin iz Podkorena. »V nedeljo, 30. junija, zjutraj, sta bila s Korenskega sedla izstreljena dva strela v pobočje Vitranca. Brez večjega pomisleka sem odšel proti Korenskemu sedlu. Straža pod robom me je zaustavila, nato pa odpeljala do mesta, kjer je zdaj stoji spominsko obeležje. Na vogalu Kompasove stavbe je ob mizi stal Stanislav Kneževič, komandant jugoslovanske vojske. Potrdil mi je, da ve, da so skoraj vsi mejni prehodi že v slovenskih rokah, in dejal, da bo, ko bo odbil ukaz, tudi sam z vojsko zapustil Korensko sedlo. Spomnim se, da mi je rekel, naj razumem, da mora kot vojak spoštovati in upoštevati povelja nadrejenih. Pokazal mi je, da vojaki na Korenskem sedlu niso povzročili nobene škode. Pomirjen sem se vrnil v dolino. V celotnem času so krajani Podkorena doživljali nemajhen strah in stres. V tem času se je nesebično in pogumno izkazal gospod Jaša Jelinčič, poročnik Teritorialne obrambe, in vsi, ki so takrat sodelovali z njim. Hvala vsem, ki ste pripomogli k dobri rešitvi brez žrtev. Imamo lastno državo, to ni majhna stvar. Želel bi, da bi se tega tudi v vsakdanjem življenju bolj zavedali.«

Kot je v nagovoru opozoril podpredsednik Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Zgornja Gorenjska Janko Sebastijan Stušek, se prelomnih dogodkov ob osamosvajanju Slovenije seveda vsak posameznik spominja s svojega zornega kota. »Spomeniki so priča in dokaz o tem, kar se je dogajalo – tudi za mlade, ki takrat še rojeni niso bili. Naj nam današnji dan ostane v spominu, vsem drugim, ki bodo hodili tod mimo, pa v opomin, da je treba vedno nekaj storiti, če hočeš, da se bo kaj spremenilo. Ni dovolj samo misliti in dejanje preložiti na ramena drugega. Ponosen sem, da sem del tiste organizacije, ki je na tisti ponedeljek, 1. julija, na Korenskem sedlu razorožila predstavnike JLA in jih neoborožene odpeljala nazaj v kasarno.«