Novi preddvorski turistični vodniki so na koncu pogovornega večera prejeli licence za turistično vodenje. / Foto: Primož Pičulin

Svoj domači kraj bodo predstavljali turistom

Zavod za turizem Preddvor je letos izšolal deset novih lokalnih turističnih vodnikov. O tem, kako bodo domači kraj predstavljali turistom, jih je na pogovornem večeru izprašala Ivka Sodnik, župan pa jim je podelil licence turističnih vodnikov.

Preddvor – Zgodaj spomladi so opravili izobraževanje iz devetih predmetov, zatem pa izpit za lokalne turistične vodnike. Svojevrsten izpit je za sedmerico od desetih izšolanih vodnikov predstavljal tudi pogovorni večer z Ivko Sodnik, na katerem so predstavili posebnosti vodenja po Preddvoru in okolici in na koncu od župana Roka Robleka dobili licence za turistično vodenje, zraven pa še kupček knjig o teh krajih. Domačini, ki živijo in dihajo s krajem, ga lahko najbolj avtentično predstavijo turistom, je prepričana direktorica Zavoda za turizem Preddvor Ernesta Koprivc, vesela, da se je na razpis odzvalo toliko domačinov. Preddvor je označila kot »cuker«, ki po svojem turističnem potencialu ni le primerljiv z Bledom in Bohinjem, temveč ju celo presega. Je majhen, butičen nepopisan list, kjer lahko zaradi lepot narave in bogate kulturno-zgodovinske dediščine marsikaj naredijo, je še dejala Koprivčeva, ki se je skupaj s kandidati udeležila tečaja za vodnike. Žal je Preddvor še vedno zelo šibek glede možnosti nastanitve, saj razpolaga samo s 340 ležišči, kar je najmanj med šestimi občinami z območja Kamniško-Savinjskih Alp.

Na pogovornem večeru so se predstavili Mira Delavec Touhami, Tjaša Ribnikar, Polona Zalokar, Ana Roblek, Maruša Malnarič, Josip Ekar in Abdel Touhami. Slišali smo pripoved o štirih preddvorskih gradovih in o rodbinah, ki so jih naseljevale ter pripomogle tudi k razvoju preddvorskega turizma. Ta je v minulih desetletjih precej cvetel, zdaj pa si spet utira pot med razvite slovenske turistične kraje. Pri tem, pravi Ernesta Koprivc, bodo gradili tudi na stari slavi. O dinamični preteklosti teh krajev pričajo številne arheološke najdbe, ki govorijo o naseljevanju od antičnih časov naprej. Mimo so šla številna ljudstva, od šestega do osmega stoletja so se naseljevali Slovani, na kar med drugim kaže Gradišče nad Bašljem. Slikovitost Preddvora za okolico dopolnjuje osem tamkajšnjih cerkva, bogatih s freskami iz gotskega obdobja. Te kraje so zaznamovala tudi pomembna imena, omenimo le literarni trojec Josipina Turnograjska, Matija Valjavec in Lovro Pintar. V občini so zarisali tudi več tematskih poti, ravno minuli konec tedna dve novi: literarno, ki gre po krajih omenjenih treh literatov, in preddvorsko vejo slovenske Jakobove poti, ki se začne v Hrašah pri Smledniku in sklene na Sv. Jakobu nad Preddvorom. Abdel Touhami iz Alžirije, ki ima izkušnje turističnega vodnika v puščavi, pa je z očmi človeka iz okolja, povsem različnega našemu, spregovoril o tukajšnji kulinariki. Turistom lahko ponudimo dobro domačo hrano, ki jo pridelajo lokalni kmetje, še pomembnejše pa je po njegovem mnenju gostoljubje, ki ga izkazujejo na vsakem koraku. Pri turistih pa je zelo pomembno, da znajo vodniki prepoznati motive, ki so jih pripeljali prav v te kraje, pa je razmišljala Maruša Malnarič in skušala izrisati psihološki profil lokalnega turističnega vodnika.