Slavnostni govornik Srečko Zajc z ministrstva za obrambo (desno) in direktor RTV Slovenija Igor Kadunc

Odkrili spominsko ploščo

S spominsko slovesnostjo so se v Domžalah spomnili osemindvajsete obletnice raketiranja RTV-oddajnika.

Domžale – Drugega julija 1991 sta ob 11.35 z jugovzhodne strani prek Dragomlja prileteli dve vojaški letali MiG-21 jugoslovanske armade in začeli raketirati oddajnik v Domžalah. Zadeli sta modulacijski transformator, poškodovali antenski stolp in njegovo povezavo z oddajnikom ter kletni del. Na srečo poškodovanih ni bilo, operaterjem pa je že ob 12.20 prek starega oddajnika znova uspelo vzpostaviti povezavo.

Ob 28. obletnici napada so v torek pripravili krajšo slovesnost z odkritjem spominske plošče. Slavnostni govornik je bil ob odpovedi predsednika vlade Marjana Šarca zaradi sklica izredne seje Sveta Evrope direktor direktorata za obrambne zadeve na ministrstvu za obrambo Srečko Zajc, ki se je ob tej priložnosti spomnil dogodkov iz časa osamosvajanja in predvsem vloge medijev v njem. »Takrat smo si želeli, da bi lahko vsak od nas izrazil svoje misli svobodno, tudi misli, s katerimi se drugi ne strinjajo,« je povedal Zajc in poudaril, da je današnji svet težji in bolj zapleten. »Danes, ko govorimo o hibridnih in kibernetskih grožnjah, je vsak od nas lahko hkrati vojak in žrtev, zato je toliko težje organizirati obrambo v deželi, kot je Slovenija,« je še povedal in dodal, da se morajo še zlasti narodi, ki so številčno manjši, pokazati kot boljši: »Lahko bo prišel trenutek, ko bo nujno, da se bomo pokazali večje, kot nas štejejo!«

Spregovoril je tudi generalni direktor RTV Slovenija Igor Kadunc, ki je spomnil na napade jugoslovanske armade na šest oddajniških centrov javne radiotelevizije s ciljem ustaviti prenos informacij do prebivalcev. Dotaknil pa se je tudi vloge javnega medijskega servisa danes: »Za dobro delovanje javne RTV je potreben denar in mislim, da si ga zaslužimo, sicer se nam lahko zgodi, da nam bodo informacije posredovali mediji v tuji lasti. Lahko se zgodi, da bomo gledali, predvsem naši otroci, le še filme in oddaje v angleškem jeziku, zato mislimo, da je pomen javne radiotelevizije tudi danes velik.«

Zbrane je pozdravil tudi predsednik pokrajinskega odbora Zveze vojnih veteranov Slovenije Ljubljana – okolica Janez Gregorič in ob tem poudaril, naj bomo Slovenci ponosni na svojo državo. »Bodimo ponosni, da imamo državo. Na svetu je kar nekaj narodov, ki je nimajo, a si jo želijo.«