Nova uredba za male kurilne naprave

Vlada je izdala novo uredbo o emisiji snovi v zrak iz malih kurilnih naprav.

Kranj – Vlada je pred dnevi izdala uredbo o emisiji snovi v zrak iz malih kurilnih naprav, ki sicer ne prinaša večjih sprememb za male kurilne naprave, pomembna pa je predvsem prehodna določba, ki določa emisijske mejne vrednosti za kurilne naprave na trdna goriva, ki so bile dane na trg v obdobju od 1. januarja 2012 do začetka veljavnosti nove uredbe. Hkrati daje možnost okoljski inšpekciji, da zaključi postopke glede spornih kurilnih naprav.

Sporne so tiste kurilne naprave, ki so bile dane na trg po 1. januarju 2016, pri čemer niso dosegale strožjih mejnih vrednosti emisij, ki so se tedaj začele uporabljati. Uporaba teh naprav bo dopustna, če emisije ne presegajo mejnih vrednosti, ki so bile veljavne 31. decembra 2015. Nova uredba se ne uporablja za določevanje mejnih vrednosti emisije snovi v zrak iz kurilnih naprav, ki so izdelane v skladu z nekaterimi evropskimi uredbami, so pojasnili na vladi.

Med novostmi lahko posebej omenimo tudi, da se za male kurilne naprave štejejo vse kurilne naprave z vhodno toplotno močjo do 1 MW, ne glede na uporabljeno gorivo in namen uporabe. Uredba prinaša tudi delitev kurilnih naprav na trdna goriva, ki so po novem opredeljene kot kurilne naprave za ogrevanje prostorov oziroma sanitarne vode in kot kurilne naprave za tehnološke namene. Za slednje se razširja nabor uporabe možnih trdnih goriv, kot so na primer ostanki biomase rastlinskega izvora iz proizvodnje in obdelave celuloze papirja in kartona (t. i. papirniška industrija) ter proizvodnje živil in pijač (prehrambna industrija).

Za kurilne naprave, ki uporabljajo trdna goriva za tehnološke namene, se določajo tudi nove mejne vrednosti emisije snovi, in sicer za dušikov monoksid, dušikov dioksid in za žveplov dioksid.