Letošnji program sta predstavila vodja festivala Matjaž Javšnik in programski direktor Miroljub Vučković.

Filmi dobrih zgodb

Slovenski kratki film Eko Kekec bo v soboto odprl četrti Mednarodni filmski festival Kranjska Gora. V sedmih dneh bo na enajstih lokacijah na ogled okrog sedemdeset filmov. Rdeča nit festivala je ženska v sodobni družbi.

Ljubljana – Na novinarski konferenci v hotelu Vander Urbani Resort so prestavili letošnji četrti Mednarodni filmski festival Kranjska Gora. Kot je na začetku poudaril pred štirimi leti pobudnik in vsa leta vodja festivala Matjaž Javšnik, bo ta letos sicer za tri dni krajši kot lani, a bo nanj prišlo več gostov iz filmskega sveta, povečala pa se je tudi organizacijska ekipa, ki poleg več kot sedemdeset filmskih projekcij na enajstih različnih lokacijah na prostem in v dvoranah po občini Kranjska Gora pripravlja tudi več delavnic za otroke in odrasle ter pester glasbeni program.

Letos so pripravili tri tekmovalne sklope, v katerih se bo za nagrade potegovalo sedem igranih celovečercev, sedem dokumentarcev in deset kratkih filmov. Slednji so bili izbrani na podlagi razpisa, selekcijo dokumentarcev je opravila režiserka Petra Seliškar, program celovečercev pa je oblikoval Ljubomir Vučković, sicer znano ime srbske kinematografije in član več žirij na mednarodnih festivalih. Kot je povedal, bodo rdeča nit festivala kakovostni filmi, ki bodo všečni tako žirijam kot občinstvu, pri izbiri pa je dal poudarek filmom, ki govorijo o mestu ženske v sodobni družbi.

Tako bo poleg uvodnega filma iranskega režiserja Yaserja Talebija, ki pripoveduje o ostareli ženski, ki skrbi za krave, v nabor uvrstil svež nemški film Trideset Simone Kostove, ki po njegovih besedah ne opisuje le mlade ženske v njenih tridesetih letih, ampak tudi širšo hipstersko družbo. Tu je še indijski film Soni, v katerem ima glavno vlogo policistka, zgodba pa nam pove marsikaj o položaju žensk v tej državi. Med celovečernimi filmi bomo videli še špansko dramo Yuli režiserke Iciar Bollain, italijanski film Troppa Grazia režiserja Giannija Zanasija ter film libanonske režiserke Nadine Labaki Kafarnaum. Vse filme bodo ocenjevale tričlanske žirije. Celovečerni filmi bodo letos v strokovni domeni Ognjena Sviličića, Maruše Majer in Zeynep Özbatur Atakan.

Letos bodo podelili nekaj več nagrad kot v preteklih letih. Nagrade vitranc bodo podeljene za najboljši celovečerni in dokumentarni film ter za najboljšo režijo in scenarij v obeh kategorijah, kratki filmi pa se bodo potegovali za nagrado Boštjana Hladnika. »Letošnja novost je nagrada ajdovska deklica, ki jo bomo podelili izbrani filmski ustvarjalki ne glede na področje, na katerem deluje,« je ob tem poudaril Matjaž Javšnik.

Ob tekmovalnem programu, ki letos obsega približno tretjino festivalskega programa, si bomo lahko ogledali še več filmov v drugih sekcijah. Naši vrhovi so poimenovali sekcijo, v okviru katere bodo predvajali slovenske filme, med drugim tudi Dolino miru Franceta Štiglica, katerega stoto obletnico rojstva beležimo letos. Organizatorji so se letos povezali s češkim filmskim arhivom, zato bo sekcija Skok čez plot namenjena češki produkciji, na sporedu pa bo sedem čeških filmov. Sekcija Nazaj k izviru bo posvečena srbskemu režiserju Dušanu Makavejevu, v sklopu Poglej in spreglej pa bodo prikazali manj znane oziroma spregledane filme, kot je na primer dokumentarni film Garryja Keana in Andrewa McConnella z naslovom Gaza. Predstavili bodo tudi filme s filmskih akademij. Projekcij celovečernih in dokumentarnih filmov se bo udeležilo kar enajst avtorjev, s katerimi bodo potekali tudi pogovori, kot je dodal Javšnik, bo kar petdeset filmov prvič predvajanih v Sloveniji.

Mladim filmskim ustvarjalcem bodo na voljo strokovne delavnice s priznanimi mentorji s scenarističnega, dokumentarnega in igralskega področja, filmske delavnice pripravljajo tudi za otroke. Festivalska prizorišča segajo od jezera Jasna, lokacij v središču Kranjske Gore do Planice. »Tujim producentom bomo predstavili tako slovenske filme kot prostor, kjer lahko za prihodnje produkcije iščejo zanimive lokacije, slovenski igralci pa se bodo lahko predstavili tudi tujim casting direktorjem,« je še povedal Javšnik in dodal, da brez podpore lokalnega okolja in Občine Kranjska Gore, ki jim vsa leta stojita ob strani, festivala ne bi bilo mogoče izvesti. Izbira filmov, ki se bodo v tednu dni zvrstili v Kranjski Gori, bo res bogata, zato je letošnji festivalski moto »pastirji dobrih zgodb« kar na pravem mestu.