Predstavniki organizatorjev slovesnosti pri Ruski kapelici na ruskem veleposlaništvu, kjer so predstavili letošnje dogajanje. V sredini sta župan Kranjske Gore Janez Hrovat in ruski veleposlanik Doku Zavgajev.

Spominska slovesnost pri Ruski kapelici

Letošnja spominska slovesnost pri Ruski kapelici bo v znamenju stoletnice Univerze v Ljubljani in vloge ruskih profesorjev pri njenem nastanku. Slavnostni govornik na sobotni prireditvi bo predsednik državnega zbora Dejan Židan.

»Prihajajo obiskovalci z vsega sveta: Avstralije, Kanade, Čila, Peruja ... V zadnjih letih jih najbolj zanima, kako je bilo, ko je pred tremi leti, ob stoti obletnici, kapelico obiskal ruski predsednik Vladimir Putin. Radi bi videli njegov podpis, katerega kopijo hranimo v kapelici.«

Kranjska Gora – Jutri, v soboto, se bo ob 10. uri pod Vršičem začela tradicionalna spominska slovesnost pri Ruski kapelici. Častni pokrovitelj spominske slovesnosti in slavnostni govornik bo letos predsednik državnega zbora Dejan Židan, zbrane bo nagovoril tudi rektor ljubljanske univerze Igor Papič, saj so letošnjo prireditev povezali s stoletnico Univerze v Ljubljani, njeni ustanovitvi so namreč botrovali tudi ruski imigranti, kot so pojasnili organizatorji na torkovi novinarski konferenci v Ljubljani.

Slovesnosti se bodo ponovno udeležile uradne delegacije Rusije in Ruske pravoslavne cerkve. Vodja ruske delegacije bo minister za digitalni razvoj, zveze in množične komunikacije Konstantin Noskov, spominsko molitev pa bo vodil rektor sanktpeterburške duhovne akademije škof Silouan Peterhof.

Prireditelji tako kot vsako leto pričakujejo, da se bo sobotne slovesnosti udeležilo več kot tisoč ljudi, zaradi česar bo od Kranjske Gore do Ruske kapelice med slovesnostjo delna zapora ceste in bo za vse, ki se bodo slovesnosti udeležili, organiziran brezplačni avtobusni prevoz iz Kranjske Gore.

Poleg osrednje slovesnosti pri kapelici se bodo zvrstili tudi številni drugi kulturni dogodki po Ljubljani in Kranjski Gori. Že v petek bo na ljubljanskem Kongresnem trgu koncert ruske džezovske zasedbe Vadim Eilenkrig kvartet, v Kranjski Gori pa na trgu pred cerkvijo koncert pevskega zbora delegacije Ruske pravoslavne cerkve in domačega pevskega zbora, ki mu bo sledila katoliška spominska maša v župnijski cerkvi Marijinega vnebovzetja. Na Večeru ruskih romanc bodo v Dvorani Vitranc ob 20.30 nastopili umetniki moskovske Hiše ruskih romanc. Vstop na prireditev je prost.

Ruski veleposlanik Doku Zavgajev je poudaril pomen Ruske kapelice pri gradnji odnosov med Slovenijo in Rusijo, Galina Zamjatina z ruskega veleposlaništva pa poudarila njeno vlogo pri razvoju kulturnega sodelovanja med državama.

Simon Oblak iz Društva Slovenija Rusija je eden tistih, ki pri organizaciji srečanj pri Ruski kapelici sodeluje že vse od leta 1993, ko so slovesnost prvič pripravili. Še vedno je poleti skoraj vsak dan v kapelici, kjer obiskovalce seznanja z njeno bogato zgodovino in pomembnim sporočilom. »Prihajajo obiskovalci z vsega sveta: Avstralije, Kanade, Čila, Peruja ... V zadnjih letih jih najbolj zanima, kako je bilo, ko je pred tremi leti, ob stoti obletnici, kapelico obiskal ruski predsednik Vladimir Putin. Radi bi videli njegov podpis, katerega kopijo hranimo v kapelici. Tudi Slovenci pogosto pridejo do Ruske kapelice, prav letos pa smo prvič doživeli, da so v kapelici pripravili ruski krst. Prejšnji petek so tam krstili otroka nemško-ruskega para, ki živi v Sloveniji, kar kaže, da kapelico ljudje doživljajo kot prav poseben kraj.«

Župan Kranjske Gore Janez Hrovat se strinja z njim. Poudarja, da so tudi domačini na kapelico zelo ponosni. »Prebivalci Kranjske Gore so že več kot stoletje – tudi vsled turizma – zapisani multikulturnemu sobivanju. Ljudje dobre volje so tudi v najhujšem času prve svetovne vojne, ko se je v naših krajih gnetlo na tisoče vojnih ujetnikov, vojakov in negovalnega osebja, izkazali s strpnostjo, odprtostjo, sočutjem do ljudi, ki so daleč od doma, v nemogočih razmerah skrbeli za izdelavo transportnih poti proti soški fronti. Že takrat se je pokazalo, da Kranjskogorci znajo odpreti svoje srce in roke, in tudi zato se je veliko vojakov po končani vojni vračalo v Kranjsko Goro. Nekateri so celo ostali, mi pa smo še vedno odprta občina, kjer ni prostora za kakršnokoli sovraštvo,« je poudaril župan.