Skupina Vigüela je s svojim nastopom delček španske tradicije prenesla tudi na Blejski grad. / Foto: Igor Kavčič

Za uvod Okarine španski temperament

Z energičnim nastopom španske zasedbe Vigüela se je v torek na Blejskem gradu začel že devetindvajseti Festival Okarina. Koncertno dogajanje se je preselilo na jezersko promenado, kjer bo do prihodnje sobote še devet koncertnih večerov.

Bled – Letošnji Festival Okarina se je začel tako, kot si ga je pred skoraj tridesetimi leti bržkone zamislil njegov idejni oče in umetniški vodja Leo Ličof: z izvirno etno glasbo. Tokrat jo je v polnem avditoriju na gornji ploščadi Blejskega gradu ponudila šestčlanska zasedba Vigüela, ki je v svoj nastop ujela bistvo španske ljudske glasbe, kot jo igrajo v vaseh, na veselicah in praznovanjih v provinci Castilla-La Mancha in širše. Člani skupine, ki sicer izhajajo iz različnih koncev Španije, so vsi po vrsti dobri vokalisti in navdušujejo tako kot ubran sekstet kot nekateri izmed njih v odličnih energičnih pevskih solih.

Vigüela tradicijo tega dela Španije z veliko natančnostjo prinaša poslušalcem kot živo glasbo, polno radosti, kot glasbo, ki ji ni treba odvzeti nacionalne komponente, da bi bila zanimiva za širšo publiko. Ne glede na to, da večina obiskovalcev ni razumela špansko, je namreč pesem za pesmijo pozdravljala z velikim aplavzom. »Škoda, ker ne razumete špansko, saj bi se ob naslednji pesmi smejali na ves glas,« je eno izmed njih predstavil glasbenik. Besedila so sicer govorila o ženskah, vinu, zabavi, o življenju na podeželju, ni manjkala niti božična pesem, peli pa so tudi o kmečkem delu in vsakdanji rutini pri tem. Zato ne čudi, da v prvi skladbi svoj glas prispevajo tudi škarje za striženje ovac.

Energičen španski temperament, začinjen z močnimi glasovi in udarnimi ritmi kitare, je šesterica nastopajočih plemenitila še z bogato paleto instrumentov, kot so na primer guitarros manchegos (male kitare iz pokrajine Castille-La Mancha), lutnja, kastanjete, bobni z obodom, membranofoni zambomba, triangli ali pa tako imenovani rabel (tradicionalno enostrunsko godalo) … Niso manjkali tudi razni kuhinjski pripomočki, lončki, steklenice, možnarji in podobno. Ni bilo trenutka, ko kdorkoli od nastopajočih ne bi ne nekaj igral, če ne na dva kamna pa vsaj v dajanju ritma z značilnim ploskanjem.

Od danes na jezerski promenadi

V sredo so na istem odru nastopile legende srbske etno glasbe – skupina Legende, ki že desetletja navdušujejo s svojimi izvedbami starogradskih pesmi. Po uvodnih dveh dneh se je včeraj festival preselil na jezersko promenado, kjer je na odru z najlepšo kuliso pri nas prva nastopila ameriška afrobeat zasedba iz Brooklyna Antibalas. Danes bo sledila francosko-pakistanska glasbena naveza Markus in Shahzad Santoo Khan s fuzijo tradicionalne pakistanske glasbe kavali in francoskega breakbeata. V soboto, 27. julija, se bo na festivalu predstavil Ravid Kahalani s svojo zasedbo Yemen Blues, ki v glasbi kombinira tradicionalne jemenske melodije ter svet funka, bluza in džeza. Dan kasneje pa bo na jezerski promenadi zadonel preplet glasb skorajda celotnega sveta – belgijska zasedba Panta Rhei v svoji glasbi spretno prepleta vplive tako romunskih, tradicionalnih flamskih skladb, kot poljskih ljudskih pesmi, angleških napevov in švedske melanholije. V ponedeljek nas bo v drugo polovico festivala uvedla letos edina domača glasbena produkcija, predstavila se bosta blejski Glasbeni center Do re mi in sestav z odličnimi glasbeniki Boštjanom Gombačem (klarinet, piščali, vokal, pojoča žaga, zvočila), Janezom Dovčem (harmonika, vokal, aranžmaji) in Goranom Krmacem (tuba, stomp box). Na odru se bosta pridružila tudi pevska zbora Glasbenega centra Do re mi pod vodstvom Primoža Kerštanja in člani skupine Čudoviti um, ki je bila ustanovljena v okviru centra.