Prisluhnili smo pesmi mlatičev, ki so s cepi oziroma cepci mlatili žito. Naravno kuliso je zaradi dežja zamenjala naslikana. / Foto: Tina Dokl

Očetov prav privabil številne obiskovalce

Na ocvirkovo potico, prikaz mlačve in ogled nove kmečke igre Očetov prav smo se konec tedna odpravili na Žirovski Vrh, na že dvaindvajseti Praznik žetve. Kljub dežju v nedeljo, ki je bila od treh dni z dogajanjem oziroma programsko najbolj bogata, obiskovalcev ni manjkalo.

Žirovski Vrh – Zadnji konec tedna v juliju je Žirovski Vrh gostil tradicionalni Praznik žetve z bogatim etnološkim in kulturno-zabavnim programom; za kvašene flancate in okusno »ocvirkov'co« so poskrbele domače žene, glavni pobudnik Praznika pa je Turistično društvo Žirovski Vrh.

Vsako leto si lahko na prireditvi ogledate tudi domačo kmečko igro, ki jo »zakrivi« dramska sekcija turističnega društva. Tončka Oblak je poskrbela tudi za letošnjo, ki jo je naslovila Očetov prav. Igro je spisala, režirala, tudi pri sceni je imela besedo. V petek zvečer je bila premiera, v soboto in nedeljo ponovitev igre. Oblakova pravi, da še vedno črpa iz rezerve, iz tistega, kar so ji pripovedovali starši in stari starši; iz lastnih izkušenj, iz izkušenj okolice, okoliških krajev.

Komična kmečka igra Očetov prav v domačem narečju nas popelje v čase pred sto leti, pripoveduje pa zgodbo o odnosih med staro in mlado generacijo na domačiji. »Lani smo imeli v igri nesporazume v družini, pa sem si letos rekla, naj bo enkrat za spremembo večji poudarek na spoštovanju do starejših,« razlaga Oblakova. »Ponavadi je imel najstarejši član, največkrat gospodar, tudi če je prepisal na sina, na naslednike, nekako do zadnjega glavno besedo pri hiši. Bil pa je manj ali bolj strog.« O tem, kaj in zakaj se je dogajalo na domačiji Drenovih v igri, Oblakova prepušča zaključek gledalcu.

Očetov prav je vse tri dni polnil prostor pod odrom v šotoru, ki je stalni spremljevalec Praznika. Letos jim je prišel še kako prav, saj je v nedeljo več ali manj ves dan deževalo. Prireditev je tako lahko potekala nemoteno, le v rahlo okrnjeni obliki. Prikaz kmečkih opravil, kot so žetev, mlačev, čiščenje žita, predstavitev starega kmečkega orodja, so pač prestavili na suho, na oder, pred naslikano kuliso. Pod odrom je manjšo razstavo umetniškega ustvarjanja pripravilo tudi Društvo podeželskih žena Blegoš; program je povezovala Jana Jenko.

Največ se je dogajalo ravno v nedeljo, ko je imel v popoldanskih urah koncert tudi ansambel Blegoš, ki je na ta način proslavil svoj trideseti rojstni dan in izdajo nove zgoščenke. Za humor je skrbel Boštjan Meglič - Peška. Kasneje je sledila zabava z ansamblom. V petek pa so organizatorji Praznika žetve glasbeni del zaupali domači pevski skupini in ansamblu Banovšek, v soboto je za ples skrbela skupina Smeh, nedeljo pa so poleg Blegoša popestrili še člani Folklorne skupine Zala, domači vokalisti in instrumentalisti, zgodaj popoldne pa tudi ljudski godci in pevci.

Štefan Bogataj, predsednik Turističnega društva Žirovski Vrh, je zelo zadovoljen, da jim vsako leto uspeva ohranjati tradicijo in da je bil Praznik žetve letos že dvaindvajsetič. »V veliko veselje mi je, da se združujemo stari in mladi; da gre za sožitje vseh generacij in se ohranja naša dediščina, saj je v praksi vedno manj prireditev, ki bi temeljile na enem izročilu oziroma bile dodana vrednost neke prireditve,« še ugotavlja Bogataj.