Jan Kus med letošnjim snemanjem videospota na srednjeveškem gradu Branik / Foto: Aleksandra Denda

Zasedba navdušena nad Slovenijo

V začetku poletja je s svojo skupino Slavo Rican Assembly v Sloveniji gostoval v New Yorku živeči Kranjčan saksofonist Jan Kus.

V začetku letošnjega poletja ste kar precej nastopali po Sloveniji, tudi na koncertu ob odprtju jubilejnega šestdesetega Jazz festivala Ljubljana z »newyorškimi« Slovenci kot s svojo zasedbo Slavo Rican Assembly. S slednjo prav tako na Jazz festivalu Ljubljana in tudi na saksofonskem festivalu SaxGo '19 v Novi Gorici in med drugim na koncertnem ciklu Jazz Ravne in Jazz Festivalu Piran. Kakšni so vaši najmočnejši vtisi s teh nastopov?

Nastop v vlogi gostujočega solista z Big bandom RTV mi je bil vsekakor v veliko čast. Koncert je bil precej čustven, saj je na odru ponovno združil mnoge stare prijatelje, kolege, nekdanje sošolce ter profesorje in učence.

Turneja s Slavo Rican Assembly pa je bila zame nekaj zelo posebnega, saj je šlo za mojo prvo tako obsežno turnejo, s toliko nastopi in s tako veliko zasedbo iz New Yorka. Vsak koncert je bil čaroben na svoj način, zelo smo bili zadovoljni z odzivom publike in zdi se mi, da še za noben svoj projekt v preteklosti nisem prejel toliko iskrenih pozitivnih odzivov. Že same okoliščine turneje, torej prihod mojih najbližjih sodelavcev in prijateljev iz New Yorka v mojo domovino, pa so postregle s številnimi nepozabnimi trenutki, od katerih se mi je v spomin verjetno najbolj vtisnil prizor, ko je naš tolkalist Victor Pablo učil mojega 91-letnega dedka igrati portoriške ritme na konge. Tega res ne vidiš vsak dan, ha ha ha!

Poudarite še domačega – kranjskega na Pungertu ...

Zame osebno je bil pomemben tudi nastop na Pungertu v Kranju, saj so koncert obiskali številni sorodniki, stari prijatelji, sošolci in profesorji in zelo vesel sem, da mi je bilo dano združiti in povezati dve realnosti dveh različnih obdobij svojega življenja.

Je sploh mogoče vleči primerjave med glasbeno sceno v mestu New York in Slovenijo. Imamo kar nekaj džezovskih prizorišč in festivalov (Ljubljana, Ravne, Novo mesto, Kranj ...). Ali našo sceno vidite drugače kot pred leti, ko ste odhajali v ZDA?

New York je nekakšno svetovno križišče, v katerem se prepletajo poti številnih glasbenikov z vsega sveta. Po drugi strani pa prav Slovenija, predvsem s svojo povečano ponudbo koncertov kreativne glasbe, predstavlja eno od želenih »destinacij«, ki bi jo glasbeniki z omenjenega križišča radi obiskali in s seboj prinesli svojo glasbo ter jo predstavili tukajšnjemu občinstvu. Zato srčno upam, da bomo v bližnji prihodnosti letošnjo turnejo še velikokrat »ponovili«.

Kako je bila Slovenija všeč glasbenikom v bendu, najbrž so bili mnogi prvič pri nas?

Vsi glasbeniki v zasedbi so bili popolnoma navdušeni nad Slovenijo – nad tem, kako zelena je, kvaliteto hrane, lepoto bivanja ...

Naše skupno potovanje nas je vsekakor še veliko bolj zbližalo, člani zasedbe so lahko od blizu spoznali, od kod prihajam, sama izkušnja skupnega bivanja, igranja in potovanj pa nas je vse še bolj povezala.

S svojim Slavo Rican Assembly pripravljate nove studijske posnetke, najbrž sledijo tudi koncertni nastopi na »domači« newyorški sceni ...

Tako je! V bistvu sem ravnokar prišel iz studia, kjer sva s prijateljem Danilom Pichardom, ki je res vrhunski glasbeni producent in zvočni inženir, delala na nekaterih od številnih novih dobrot, ki jih pripravljamo na izid v bližnji prihodnosti.

Zelo me veseli tudi, da se nam v prihodnje pol leta obeta kar sedem nastopov na najrazličnejših prizoriščih tako v New Yorku kot v New Jerseyju, med drugim vključujoč koncertni cikel slovitega saksofonista Miguela Zenóna, tako da smo res precej zasedeni.

V začetni fazi je prav tako pisanje scenarija za film o bendu, a o tem morda malo več kdaj drugič. Poleg tega pripravljamo še zares poseben in precej ambiciozen avdio-video projekt v režiji Nine Kovačič s srednjeveškega gradu Branik, ki je nastal v času turneje po Sloveniji. Za več informacij o naših aktivnostih bi priporočil, da nam začnete slediti na socialnih omrežjih ter se na naši spletni strani (www.jankusmusic.com/slavorican) prijavite na »newsletter«, po slovensko bi najbrž rekli novičnik, kjer redno objavljamo vse novice o naših prihajajočih projektih.

Bo Slovenija pri vas za približno leto dni znova na seznamu »pogrešam«?

Tako nekako. V načrtu pa imamo mednarodno turnejo ob izidu albuma za poletje 2020.